Avrupa Gezisinde İtalya’dan sonra İsviçre’ye geçiyoruz. İtalya Alp’lerini trenle geçerken göreceğiniz manzara bu yolculuğun en güzel bölümlerinden biri olacaktır.

ALP DAĞLARI

Tüm Avrupa ve İtalya’nın oksijen ve su deposu Alp dağlarının büyük bölümü İsviçre ve çevresinde yer almaktadır. Ülkenin dünyanın en refah ülkesi olması aslında pek anormal bir durum değil. 8 Milyonluk nüfusu göz önüne alınca sadece Alp Dağlarının ülkeye katkısı yeterli ve artacak düzeyde. Ülkede en çok korunan şeyin bankaları nedeni ile para olduğu düşünülse de aslında en fazla değeri orman varlığı görülüyor. 3000 metre ve yukarısında 208 dağ ve 4000 metre yukarısında 24 dağ bulunuyor İsviçre’de. Jungfraujoch (Avrupa’nın Zirvesi) olarak bilinen İsviçre’nin en yüksek noktası. Her ne kadar Avrupa’nın zirvesi olarak söylense de gerçek en yüksek tepe yine Alp’ler de yer alan Mont Blanc’tır.

İSVİÇRE
İlginç bir tarihi olan İsviçre’de devlet başkanı yok. Tam demokrasi ile yönetilen devlet 4 resmi dile sahip. 8 Milyonluk nüfusunu düşündüğümüzde 5 milyon civarında ruhsatlı silah mevcut. Ayrıca Nükleer bir tehlikeye karşı tüm nüfusa yeterli seviyede sığınaklar mevcut. Schengen ülkeleri arasında olsa da Avrupa Birliği üyesi değil. Çalışma koşulları, suç oranı refah seviyesi olarak yaşanılacak en iyi ülke. Öğretmenlerin yıllık geliri 120 bin dolar civarı gerisini siz düşünün. Bankaları ve isimsiz hesapları ünlü ülke tüm dünyadan gelen para akışına sahip. Confoederatio Helvetica (CH) latince İsviçre federasyonun adıdır. Helvetii olarak bilinen İsviçrelilerin kökeninden geldiği düşünülür. 3 Ana kantondan oluşan İsviçre’nin aslında bir başkenti yok ancak fiili bir başkent kabul edilen Bern (Ayı) kenti bu ihtiyacı gideriyor.

BERN

İtalya Milano’dan hareket eden trenimiz Domodossola sonrasında kısa tünellerle dolu bir yolculukla devam ediyor. Meşhur Simplon geçidi üzerinden Brig’e geçen tren yine uzun soluklu bir tünel sonrasında Bern kırsalına ulaşıyor. Otelimize yerleşikten sonra kısa bir şehir turu ile gezimize hemen başlıyoruz. Bern eski yerleşim bölgesi tarihi dokusunu tamamen korumakta. Kentte ağırlıklı konuşulan dil Almanca. İkinci en çok konuşulan dil Fransızca olsa da bu kentin daha fazla batı bölgelerinde rastlanabiliyor.

BERN ULAŞIM

Bern’e en iyi ulaşım trenle. Hızlı trenle Avrupa’nın bir çok noktasından kısa sürede buraya ulaşmak mümkün. Fransa, Avusturya, İtalya ve Almanya komşu ülkeler. Hepsi ile gelişmiş tren ağını kullanmak mümkün. Bern’e Türkiye’den direkt uçuş bulmak çok zor. Çevre ülkelerden aktarmalı uçuşlar mümkün. Ancak en rahatı buraya trenle veya karlı bir dönemde değilseniz özel araçla ulaşmak. Tren istasyonundan indiğinizde kentin bir çok noktasına ulaşabileceğiniz tramvay ile de kenti çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca Otobüs, taksi, bisiklet ve S-Bahn ile bir çok yere gitmek mümkün. Eğer Grindelwald veya Jungfrau’ya gitmek isterseniz çok hızlı bir ulaşım mümkün.

BERN KONAKLAMA

Avrupa gezimiz sırasında belki de en çok parayı ödeyip en az yıldıza sahip konaklamamız bu kentte oldu. Ancak otel temiz ve oldukça sıcaktı. Eski Şehir denilen mimari olarak korunmuş bölgede çok fazla otel pansiyon konaklaması bulmak mümkün. Lüks otellerde kalmak isterseniz zengin mimari ve özel restore edilmiş harika oteller bulmak mümkün. Hava sıcaklığı iklimi nedeniyle yazın serin kışın ise oldukça soğuk ve karlı dönemleri çok fazla. Güler yüzlülük ve konukseverlik açısından oldukça fakirler. Turistlere çok yoğun bir ilgileri de yok bizim ülkemizdeki gibi. Ancak kimsenin kimseyi rahatsız etmediği ve ilgilenmediği sakin bir ortamı var.

BERN GEZİLECEK YERLER

Konaklamamız Altstadt bölgesinde yani eski kent olarak bilinen ve Ortaçağdan kalma bir bölge. Kent bu halini 12 ve 15. yüzyıllarda almış. 1983 yılında Dünya Mirası listesine alınarak korunmaya alınmış.

Berner Münster

Altstadt bölgesinde en göze çarpan yapı. Katedralin oldukça uzun soluklu 1421 yılında başlanıp son hali 1893 yılında kulenin yapılması ile sağlanmış. Gotik ve Ortaçağ mimarisini üzerinde taşıyor.

           

                                                       

Bundeshouse (Parlemento Saray)

1902 yılında yapılan parlamento sarayı İsviçre federal Meclisine ve konseyine ev sahipliği yapıyor.

Eski Bern