ULUDAĞ KIŞ

Uludağ Gezilecek Yerler ; Beyaz Cennet Uludağ, Olimpos’tan Keşiş dağına ve sonra Uludağ adını alan Bursa denilince ilk akla gelen. Su şehrinin su deposu Uludağ Beyaz Cennet. 2543 rakımlı doruğu ile Kuzey-Batı Anadolu’nun tek hakim dağı. Denize 40 km gibi yakın mesafesi ile zaman zaman İstanbul’dan bile görünen Beyaz Cennet. 1961 yılında sadece 12762 hektarlık kısmı Milli Park olarak korumaya alınabilmiş Türkiye’nin ilklerine sahip Bursa’nın en büyük zenginliği.

Kış aylarında kayak sporu, dağcılık ve izcilik yapılan Milli Park’ta yaz aylarında piknik, kamp ve günübirlik turistlerin olmazsa olmaz uğrak yeridir.

 

ULUDAĞ GELİŞİM

1931 yılına kadar katır, eşek veya atlarla çıkılan Uludağ’a yol yapılması Bursa ve Uludağ için yalnızca bir başlangıçtı.

Kemal Gedeleç ve Eski Bursa Valisi Fatin Güvendiren‘in teşvik çabaları ile Uludağ‘da şose yol ve otel yapılması 1933 yılında olmuştur. Kentte yaşayan tek bir kişinin bile kayak sporundan haberdar olmadığı dönemlerde 1950 metre rakımda inşa edilen otelin banyosu ve lokantası bulunmaktaydı. Bu dönemlerde bir çok tesisin işletilmesinin yanında söz sahibi olarak Bursa Dağcılık kulübü aktif rol almaktaydı. 1944 yılında 17 odalı ve 50 yatak kapasiteli Uludağ otelinde günlük pansiyon için 850 kuruş alınmakta idi. Uludağ’da 2. büyük konaklama kayak evinin 110 yataklı otel haline getirilmesi ile oldu. İstiklal Savaşı gazisi ve dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün eşi  Mevhibe İnönü’nün yardım ve girişimi ile yapılan bu tesis ile kayak evi 110 yataklı otele dönüştürülmüş ve Uludağ’da Turizm faaliyeti böylece başlamıştır. Kurulan 3. tesis ise Valilik tarafından Kirazlıyayla‘da yapılmıştır.

Böylece Teleferik ile Turist akını sağlanmadan çok önce kış sporları ve konaklama için Uludağ hazır hale gelmeye başlamıştı. Sığınaklar, Kulübeler ve yeni otellerin yapılması ile 1. Oteller bölgesi uzun süre Türkiye’nin en gözde kayak ve konaklama merkezi olarak bilinmesine neden oldu.

ULUDAĞ’DA KONAKLAMA ALANLARI

Oteller Bölgesi Zone 2 olarak belirtilen 2. yerleşim bölgesi ise Çobankaya yolu üzerinde Woflram maden yolunun hemen başlangıcında kurulmuştur. Teleferiğin son istasyonu bu otellerin önüne yapılmış olup Sarıalan’dan devam edilen istasyon etabı burada son bulur.

Rakımı çok yüksek olmasa da denizin yakınında birden yükselişi onun yoğun kar almasına neden olur. Lodos da Poyraz da kar yağdırır Uludağ’a. Yağışın iyi olduğu senelerde Otellerde 3 metreyi bulan kar kalınlığı Kuşaklıkaya mevkiinde 7-8 metreyi bulmaktadır. Uludağ’da bir gece içinde bir metre kar yağdığı da görülmüştür kayıtlarda. Keşiş tepe ve çevresinde kar yağdığında tüm alan kayakçılar için piste dönüşür.

Kayak severler için bir çok başlangıç noktası mevcuttur. Telsiz istasyonu, Cennet kaya, Fatin Tepe, Tutyeli, Şahinkaya, Kuşaklıkaya, Keşiş Tepe (yalancı zirve), Wolfram yokuşu kayakçılar için tercih edilir ve bir çok noktaya da Teleski ile çıkmak mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

         

Uludağ özellikle yoğun kar aldığı dönemlerde kayak pistleri açısından oldukça zengindir. Teleski ile çıkacağınız başlangıçlar sayesinde bir çok pistten kayak yapmanız mümkün.