CUNDA (ALİBEY ADASI)

Cunda Ayvalık Gezisi için Cuma günü başlayıp  Pazar günü sona erecek kısa bir gezi planladık. Gezi planını yaparken bile dinlenmeye başlarsınız Ege Yollarını düşününce. Soğuk denizini pek sevmezsiniz ama sıcacık havası ve insanları ile Cunda Ayvalık ve Sarımsaklı’da 2 gün bile alır tüm yorgunluğunuzu. Zeytini zeytinyağı ve henüz beline tamamen vurulmamış çamları ile hafta sonu kaçamak tatil için en sık geldiğimiz yerlerden biri Cunda.

Alibey Adası Ayvalık merkeze 8 km mesafede köprü ile yapılmış iki bağlantı yolundan adaya aracınızla geçebilirsiniz. Adanın bir çok bölümü ağaçsız ve kurak görünümde adanın çevresi doğal plaj olmasına karşın güzel kumlu plajlar beklemeyin. Geneli taşlık plajların keyifli yanı şnorkel ile yüzdüğünüzde berrak deniz tabanını görebiliyor olmanız. Adanın merkezi Namık Kemal Mahallesi. Merkezde her geçen gün artan yeme içme alternatifleri ile güzel bir öğleden sonrası ve akşam geçirmenizde mümkün.

DEĞİRMEN & Sevim Necdet KENT Kitaplığı

Müzelerini veya restore edilmiş anıtlarını gezerken her zaman işte müze böyle olur dediğim bir koç restoresi de burada karşımıza çıkıyor. Cunda’nın en güzel noktası burası Adanın iki yanını da gören eşsiz manzarası Mahalle terası gibi üstten tüm Cunda’yı seyretmenize olanak veriyor. Şeytan sofrasını bile buradan görmek mümkün.

Adanın tamamını gezmek isteyenler için kısa bir tur yapmak keyifli olabilir. Maden Caddesini takip ettiğinizde Kızlar Manastırı denilen koya ulaşabilirsiniz.

(Kızlar Manastırı)

Mirmica Kayalığı, Patriçiy Burnu, Ayışığı Manastırı ve Maden Adası bu yol üzerinde ulaşabileceğiniz noktalar. Maden Adasından dönüş yolunda ise Semizhoroz burnu sakin bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir koy. Koyun karşısındaki iki adadan soldaki Pınar sağdaki Poyraz adası.

 

Nicola Kilisesi

Adadaki eski bir yapı da Nicola Kilisesi Tevrat ve İncil’den çeşitli fresklerle süslü eski bir yapıdır.

Taksiyarhis Kilisesi

Adadaki diğer bir kilise de Taksiyarhis. 1873 yılında yapılmış kilisedeki işçilikler ve mimari görülmeye değer.

 

 

 

Adadaki gezimizi tamamladıktan sonra Papalina’nın tadına bakarak güzel günümüzü sonlandırıyoruz.

KONUMU

Ayvalık ve Cunda Edremit körfezinin hemen güneyinde yer alıyor.  İrili ufaklı 22 ada bulunan yer turizm için tam bir cennet. Midilli Adası hemen karşısında yer alır.

NASIL GİDİLİR

Bursa’dan 300 km geldiğimiz yolculuk, İstanbul’dan 480, Ankara’dan 675, İzmir’den gelenler içinse 150 km uzaklıkta. Uçakla gelmek isteyenler önce Edremit’e ardından Otobüs veya minibüsle ulaşmak zorunda.

KONAKLAMA

Bölge tamamen turistik olduğu için çok fazla alternatifiniz var. Genelde konaklaması çok pahalı bir bölge. Ancak alternatif konakşama için Sarımsaklı bölgesi daha ekonomik fiyatlar bulmak mümkün.

YEMEK

Özellikle zeytinyağında yapılmış bir çok lezzet bulmak mümkün. Balık için uygun fiyatlı mekanlar da mevcut. Ancak önceki yıllara göre uygun fiyatlı yerlerde kalite düşüklüğü, lezzetsiz yemekler ve hijyen sorunu var. Pansiyonumuzda mutfak imkanı da olduğu için kahvaltıyı market alışverişimiz ile yapıyoruz. Akşam yemeklerini de güzel olması için kaliteli yerleri tercih ettik bu gelişimizde. Zeytinyağlı dolma, Kuzu etli Marasa, deniz börülcesi, radika, turp otu ve kabak çiçeği dolması öne çıkan lezzetler. Papalina ise Cunda’da isim yapmış balık lezzeti.