Dalyan ve Çevresi Türkiye’nin doğal olarak kalabilmiş ve turizm cennetimiz. Muğla Fethiye kara yolu üzerinde devam ederken Köyceğiz’i geçtikten sonra Ortaca beldesi yer almakta. Ortaca’ya yaklaşırken sağ tarafta Dalyan tabelasını gördüğünüzde yolunuzu değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Dalyan ve Çevresi eşsiz bir doğaya ve tarihe sahip. Üstelik mükemmel havasını sağlayan ormanları, dünyanın en önemli plajlarından İztuzu Dalyan’da yer alıyor.

DALYAN

Bafa gölüne benzer biçimde Alüvyon ile dolan Köyceğiz havzası denize doğru küçük bir bağlantı halen devam ediyor. Bu bağlantı yolu üzerinde Ortaca beldesine bağlı Dalyan yer alıyor. Yerleşik 5 Bin civarı nüfusu olan Dalyan’da Turizm başta olmak üzere balıkçılık ve tarım en önemli gelir kaynaklarını oluşturuyor.

Köyceğiz’i denize bağlayan Dalyan kanalı 12 km uzunluğunda. Hafif tuzlu olan Köyceğiz gölünün fazla suyunun aktığı Dalyan Kanalı boyunca geniş bataklık ve sazlıklara rastlamak mümkün. Bölgenin su ve yeşili için muhteşem bir atmosfer sağlayan göl tarım için de çok fazla önem taşıyor. 1700 hektarlık deltası oluşturduğu ekosistemin eşi benzeri yok. Akdeniz’in başlangıç noktası olarak sayabileceğimiz Dalyan kıyıları dünyanın en temiz kıyıları aynı zamanda. Henüz insan deformasyonundan nasibini almadığı için hayvan ve bitki varlığı ile Akdeniz’in en verimli noktası Dalyan ve Çevresi.

YAŞAM

Dalyan kent merkezi gece ve gündüz açık mekanları, Kral mezarları ve kanal manzaralı işletmeleri ile kalabalık çarşısı ve alışveriş olanakları ile tatilcilere ve turistlere hoş bir ortam sağlıyor.

ULAŞIM

İstanbul’a 750 Km mesafede yer alan Dalyan, İzmir’e 300 km, Aydın’a 190 km, Marmaris’e 90, Fethiye’ye 60 km mesafede. Bölgenin en önemli Hava Limanı olan Dalaman Hava alanına ise yarım saatlik bir mesafede yer alıyor. Dalyan’a kendi araç imkanları ile gitmeyenler için Ortaca’ya sonra Dalyan’a gitmeleri gerekiyor.

KONAKLAMA

Konaklama için bölgede alternatifler olsa da Turistik nitelikleri karşılayan konaklama alternatifleri 2 elin parmaklarını geçmiyor. Amatör  yönetimli tesislerin sayısı oldukça fazla olmasına rağmen, önceden rezervasyon durumlarında zaman zaman hoş olmayan sürprizler söz konusu. Özellikle fiyatlar ve karşılığında sunulan hizmetler konusunda iyi bir araştırma yapmak hoş bir konaklama için oldukça gerekli.

YEMEK

Bir çok yemek çeşidi için farklı lokanta ve restaurantların yanı sıra Kebap ve pide için de çeşit bulmak mümkün. Kömürde pişirilmiş mavi yengeç oldukça ünlü. Pide için Metin Pide ve ev yemekleri için de Eylül lokantası bizim uğrak noktalarımız oldu.

DALYAN ÇEVRESİ ve GEZİLECEK YERLER

İZTUZU (KAPLUMBAĞA PLAJI)

Güzel ülkemizin en büyük zenginliklerinden biri de İstuzu Plajı. Dalyan Boğazının ucunda doğal olarak oluşan bu plaj Deniz kaplumbağalarının yuvası halinde. İnce temiz kumu ve temiz denizi ile Türkiye’nin mavi bayraklı plajlarından en önemlisi. Köyceğiz gölünü denize bağlayan kanalın ucundan Sülüngür gölü başlangıcına kadar olan 5400 metre uzunluğunda Kaplumbağa Plajı.

İZTUZU KUZEY BURUN

İztuzu’nun kuzey kısmına araç ile ulaşmak mümkün değil. Korunabilmesi için araçla ulaşım engellenmiş durumda. Buraya turlarla gelmeniz gerek. Dalyan’dan ve Köyceğiz’den günübirlik turlar kuzey ucuna her gün seferler düzenliyorlar. Eğer burada tatil süreniz kısa ise Turlarla buraya gelerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Turlarda çok güzel olmayan yemekler nedeni ile biraz hazırlıklı gitmeniz ve çok pahalı olmayan (Üniversite işlettiği için) büfelerden ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İZTUZU GÜNEY PLAJI

Dalyan’a 12 km mesafede yer alan Tabiatı koruma alanı altındaki bu bölüm plajın başlangıç noktası. Uzun süreli Dalyan konaklamanız varsa araçla gelerek günün tadını çıkarmak, geç saatlere kadar denizin keyfini sürmek mümkün. Ayrıca vakit ayıranlar için kaplumabağa hastanesi de burada yer alıyor. Dalyan ve Çevresi kaplumbağalar için özel bir alan ve İztuzu boyunca doğal üreme alanı.

SÜLÜNGÜR GÖLÜ

Dalyan’dan 8 km mesafede İztuzu Caddesi üzerinde yer alan göl piknikçilerin gözdesi halinde. Göl kenarında özellikle balık pişiren mangalcılar için oldukça sevilen bir yer. Küçük bir göl olan Sülüngür’ün etrafından dolaşarak İstuzu plajına ulaşmak mümkün.

 

SARIGERME PLAJI

Önü deniz ve manzara, arkada şimdilik muhteşem bir ormanın bulunduğu Sarıgerme Dalyan tatilinde en çok uğradığımız plajlardan biri. Dalaman’a ve Dalaman çayına çok yakın olan plaj müthiş bir kalabalığa her gün ev sahipliği yapıyor. Eşsiz kumsalı ile Sarıgerme her geçen gün ziyaretçisi artan bir plaj. Dalyan’dan kestirme bir yol olsa da, bilmeyenler için önerimiz Ortaca üzerinden Dalaman yönünden Sarıgerme’ye gelmeleri. 7 km’lik uzunluğu ile İstanbul tatilcilerinin yeni gözdesi halinde.

KAUNOS KRAL MEZARLARI

Kral mezarları Amasya’da yer alan kral mezarlarını görenler için oldukça şaşırtıcı benzerlikte. Dalyan kent merkezini tam karşıdan gören kral mezarları Dalyan’ın simgesi halinde. Kentin doğu kesimini oluşturan tapınak mezarlar M.Ö. 4. yy yarihli. Tapınak mezarların bir tanesi tamamlanmadan bırakılmış durumda. Pagan inanışın kalan simgeleri halindeki bu anıt mezarların yakın çevredeki örneklerine Gökova’da İdyma ve Fethiye’de Telmessos kentlerindeki kayalıklarda görülür.

KAUNOS ANTİK KENTİ (KSIBDE)

Atik dönemde Dalaman Çayı, Karya ile Likya arasında bir sınır olarak kabul edilir. Bu nedenle Dalyan ve çevresinde İki uygarlığa ait izler bulmak mümkündür. Kaunos kapanabilen bir liman kenti olarak (Imbros) dağının eteklerinde yer alır.

Antik dönem sonrasında Pers, İskender ve ardılları, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde kente ilişkin izler halen bulunmakta. Aşağı ve yukarı iki bölüm halinde görebileceğiniz kent Akropolünün kuzeyindeki yamaçlarda 150’den fazla anıtsal kaya mezarı mevcut. Kaunos günümüzde pek az dikkat çekse de sahip olduğu yapılar kentin büyüklüğü ve önemi konusunda yeterince fikir veriyor. Yurt dışı ziyaretçisi pek fazla olan kentin zenginlikleri tüm varlığımızla aynı kaderi paylaşarak yurt dışına götürülmüş.

Strabona göre deniz kenarında olan Kaunos Antik kenti Sülüklü denilen bölgenin bataklığa dönmesi ile deniz bağlantısı kesilmiş olan bir antik kent. Milet Antik kentinini gezenler için tanıdık gelen Kaunos ismi yazıtlarda Miletos’un oğlu olarak geçer. Aşkına karşılık bulamayan ve onun canına kıyan Kaunos Miletos’u terk ederek buraya yerleşir ve bu kenti kurar. İlk çağda Kalbis adı ile bilinen Dalyan çayının taşıdığı balıklar nedeni ile epeyce ünlü olduğu bilinmektedir. Dalyan ve Çevresi antik dönemlerin pek çok izlerini yer üstünde ve altında taşımaya devam ediyor.

Roma çağında yapılmış Tiyatrosu, Palaestra (avlu) yuvarlak ve sütunlu iki de tapınak kentin müze sınırları içerisinde yer almakta. Eski Limanın (Sülüklü Göl tarafı) kıyısını Hellenistik Stoa belirler. Stoanın hemen ilerisindeki yapı Nymphaion olarak tanımlanmıştır. Vespasianus dönemine ait olduğu üzerindeki işlemelerle bile anlaşılan yapı en az hasar gören yapılarındandır. Surları, tapınakları ve yüksek noktalardan eski bir dönemde yaşıyormuş hissi verecek olan bu güzel antik kente Müze Kart ile rahatça gezebilirsiniz.

Dalyan’dan Kaunos’a araç ile  Portakal Otelin yanında yer alan Dalyan Feribot’a binerek karşı kıyıya araçla 10 dakika içinde geçilebilir. Feribot tek araç taşımakta ve kısa sürede karşıya geçmenizi sağlayacaktır. Araçsız geçiş için iki farklı noktadan karşıya geçişler mevcuttur.

ÇANDIR KÖYÜ ve SÜLÜKLÜ GÖL

Kaunos’un hemen yanında yer alan hatta Kaunos’un kalıntıları üzerine kurulmuş olan köy geniş ve verimli tarlaları ile gizli kalmış bir cennet gibi. Pek sıcakkanlı olmasalar da sıcak bir öğlen vakti durup bir şeyler içmek için fena bir yer değil burası. Ekincik yolu üzerinde yer alan köy Kaunos sonrası dinlenmek için durup dinlenebileceğiniz bir yer. Sülüklü göl büyük bir kısmı bataklık halinde Kaunos Antik limanına ve Çandır Köyüne ev sahipliği yapıyor. Antik kentte göl kenarında yürürken dibe doğru batan pek çok nokta görmek mümkün. Gölün köyün eski ve yeni oluşmuş tarla tabanına sağladığı bol su mahsulün bolluğuna da etkisi hayli yüksek.

SULTANİYE KAPLICALARI

Dalyan ve Çevresi pek çok doğal zenginliklerle dolu. Antik dönemden bu yana şifa ve güzellik verdiğine inanılan bu kaplıcalara Çandır Köyünden gelen yol ile veya Köyceğiz Muğla yolu üzerinden gelmeniz mümkün. Kaplıcalara araçla geliş dışında Köyceğiz veya Dalyan’dan kalkan turlar ile de gelebilirsiniz. Hijyen koşullarının pek de sağlanmadığı bu banyolara uğramak isteyenler için Çandır yönünden gelenler için inişte dikkat etmeleri ve araçlarını yavaş sürmeleri önerilir.

EKİNCİK

Ekincik Dalyan ve Köyceğiz’e çok yakın sahillerden biri. Türkiye’de yeşil ve güzel sahil kenarları yapılaşma sonucu güzelliklerini kaybedince insanlar yeni arayışlar içerisinde bakir kalan yerlere akın ediyorlar. Bu akın sonrasında işletmeciler ve yatırımcıların gözleri bu defa buralara yöneliyor.

Giderek kalabalık olmaya başlayan Ekincik kendinizi dinlemek, plaj tatili yapmak için oldukça ideal. Pansiyon, otel ve çadır kampı için konaklamaya uygun tatil noktası.

 

 

Dalyan ve Çevresi Kuşbakışı

Dalyan ve Çevresi Kuşbakışı 2