Selçuk ve çevresinde yerli ve yabancı bir çok turistin mutlaka uğradığı noktalardan bir Meryem Ana Evi veya kilisesi.

NASIL GİDİLİR

 

Bülbüldağında  yer alan kilise Efes Antik Kenti’ne 7km Selçuk’a 9 km mesafede. Antik kentten çıktığınızda Yedi Uyurlar mağarasının ve Meryem Ana’nın tabelası yer alıyor. Orman içinde yapılan yolculuk sonunda jandarma koruma bölgesinden hemen sonra girişe geliyorsunuz.Artık Müze Kart’ın geçmediği bir yer olan Meryem Ana biletleri Belediye tarafından alınıyor. Kendine güvenenler için Efes Antik Kent Müzesi üst kapıdan Meryem Ana’ya Doğa Yürüyüşü 1 saat kadar sürüyor. Selçuk garajdan Minibüsler ve Efes Antik müzesinden taksi ile gitmek de mümkün.

Meryem Ana

İslam ve Hristiyan alemi için önemi olan Hazreti İsa’yı dünyaya getiren annesi Hazreti Meryem’in ömrünün son dönemlerini burada geçirdiğine inanılıyor. Hazreti İsa’dan sonra havarileri ve inananlar dini yaymak için farklı bölgelere gittiler. Anadolu’da çok hızlı ilerleyen Hristiyanlık Kapadokya, İznik, Karadeniz ve Ege’de bir çok kilisenin kurulmasına neden oldu. Meryem Ana’nın havarilerden biri olan Aziz John(Yahya) ile çıktığı yolculuğun sonunda buraya gelerek ibadet ve insanlardan uzak bir hayat yaşadığına inanılıyor. Buraya geliş nedeni olarak bir çok sebep ortaya atılsa da her iki din kitabında yer alan ‘Yedi Uyurlar’ mağarasının burada olması onun buraya gelişi hakkında daha fazla fikir verebilir.

BULUNUŞU

Meryem Ana evinin bulunması aslında çok farklı bir hikayeye sahip. Hikaye uzun olmasına karşın 1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine buraya geldikleri ve tarifin tamamen uyması üzerine araştırmalar yapılıyor. Kesinlik kazanmış olmasa da Meryem Ana’nın evi olarak o günden bu yana ilgi görüyor. Emerich’in bir yazar olması ve St. John’un yazıtlarına ulaşarak burayı tarif etmesi ve kendine dinsel bir yer edinmek istediğini ortaya atanlar olsa da, bugün Meryem Ana evi herkes için kabul gören bir konumda. Kimileri gittiklerinde fatiha okurken kimileri de kendi dinlerinde dualar ediyor.

Oldukça ferah ve orman içi bir alanda olan bu yerde kısa bir mola vermek ve ormanın temiz havasında vakit geçirmek isteyeceksiniz. Büyük Orman yangını ile yıllar önce yüzyıllık çamlarını kaybeden bölgede Selçuk belediyesi ve İzmir Valiliği yeşillendirme için harekete geçmiş durumda. Tarım için kaçak orman kesimleri ile ve yangınlarla sert bir mücadele ortaya koymaları gelecek nesillere yemyeşil bir Bülbüldağı bırakmak için önemli. Papa 6. Paul’un 1967 yılındaki ziyareti sonrasında her yıl Ağustos ayının 15’inde ayinler düzenleniyor. İçeride Vatikan’dan Rusya’ya kadar tüm dini merkezlerden hediyeler ve ziyaret hatıraları yer almakta.

  

Restorasyon görmeden önce eski resimleri ise altta yer alıyor.

  

  

     

Not: Resimler alıntıdır. Kendi çekimlerimiz üstte yer almaktadır.

Meryem Ana Evinden Dönüşte Yedi Uyurlar Mağarasını ziyaret edebilirsiniz.