Batı Antalya bölgesinde gezisinin en güzel taraflarından biri de her 15-20 km de yeni bir doğa veya antik güzellik ile karşılaşıyor olmak. Ancak bir yer var ki tüm gezi noktalarından daha farklı bir atmosfere sahip. Ormanı, denizi, plajı, yaz kış buz gibi akan Olympos çayı ve tüm bunların arasından ilerlerken içerisinden geçtiğiniz antik kenti ile Türkiye’nin en gözde turistik bölgelerinden biri.14 yıl önce buraya ilk geldiğimizde aracımızı epeyce geride bırakarak dokunulmamış bir orman içerisinden plaja kadar ulaşmıştık. O zaman bizi mistik havası ile etkileyen Olympos Antik Kenti ve çevresi bugün daha hızlı ulaşabiliyor olsak da bugün yapılaşma ve yol ile tanıştığı için eski havasından oldukça uzak. Ancak yine de Olympos Batı Antalya’da geleceğiniz en güzel yerlerden biri olmaya devam ediyor şimdilik.

Phaselis, Olympos-Çıralı ve Adrasan denizden mesafeleri neredeyse 10’ar km olan Türkiye’nin son kalan 3 doğal güzelliği yan yana.

ULAŞIM

Antalya Kumluca Yolu üzerindeki Olympos Antik ören yerine Antalya’dan 80 km mesafe var. Kemer’den 45, Finike’den 30 km mesafede olan Olympos’a günübirlik gidiyorsanız kendi yolundan eğer Çıralı’da konaklama yapıyorsanız sahilden yürüyerek de gidebilirsiniz. Çıralı’dan Olympos’a Kasım ve Nisan ayları arasında yürüyerek geçiş yaz aylarında olduğu gibi kolay olmayabilir.

 

GEZİLECEK YERLERİ

Olymos Ören yerini gezmek isteyenler için alanın oldukça geniş ve yürüyüş ile gezmek gerektiğini belirtmek gerek. Ören yerinin girişinden hemen sonra Akçay (Olympos Deresi) karşısında Tiyatro, ortaçağ kalesi, nekropol ve bazilika yer alıyor. İki yakayı birleştiren antik döneme ait köprü bugün sadece izlerini taşıyor. Diğer yakada ise tapınak, hamamlar, akropol yer alıyor.

Olympos ziyaretçileri sadece antik kent için gelmiyor buraya. Yaz aylarında yapılaşmadan uzakta doğa ile iç içe bir gezi ve deniz kenarı arzu edenler için tercih edilen bir yer. Olympos ve Çıralı sahili bölgedeki en temiz deniz suyunu bulabileceğiniz özel bir bölge.

PLAJI

KONAKLAMA

Konaklama için Çıralı’yı tercih etmeniz önerilir. Olympos tarafında kalmayın. Eğer daha uzak konaklama tercihiniz olacaksa Tekirova veya Adrasan konaklamaları da tercih edilebilir. Yemek için de Olympos dışında tercihimizi kullandık.

ANTİK ALAN OLYMPOS ÖREN YERİ

 

 

 

Olympos Antik kenti adını 2375 metrelik zirvesi ile bölgedeki en önemli yükseltilerden olan Tahtalı dağından almaktadır. Olympos ismi antik çağda Anadolu’da yer alan pek çok büyük dağ için kullanılmıştır. Bursa’da Uludağ (Mysia Olympos’u), Kaz Dağı (İda, Troas Olympos) gibi.

 

Olympos ve Phaselis Korsanlarca uzun dönemler kullanılmış ve yerleşime dönüşmüş bölgeler olduğu için diğer Likya kentlerinden farklılıklar gösterir. Bu nedenle Likya birliğine katılmaları daha sonraları M.S. 2 yy’da ve kısa süreli olmuştur. Hem Likya Hem de Phampilya bölgeleri tarafından sınır olarak birazda Korsan kökenli halkları olması nedeniyle daha bağımsız yerler olmuşlardır. Olympos’a yakın bir yerde olduğu düşünülen Korsan Zeniketes’in oturduğu kale Romalı komutan Publius Servillus Vatia’nın M.Ö. 78 yılında yaptığı sefer sonucunda kaleyi yerle bir etmiş ve bu döneme ait pek çok bilgi ve iz de kaybolmuştur.