SAFRANBOLU

Safranbolu Gezisi için Abant’tan yola çıktıktan sonra 200 km’ye yakın bir yolumuz daha var. Bu güzel tatil gününde çıktığımız bu güzel yolculukta 3 saate yakın süren yolculuğumuz sonunda Safranbolu Raşitler Bağ evindeki konaklama yerimize yerleşiyoruz. Osmanlı mimarisini en güzel şekilde restore ettiren evin sahibi Erhan abi restorasyon ve sonrasındaki iç düzenleme için oldukça büyük bir gayret vermiş. Konak tam 280 yıllık ve restorasyon sonucunda bir de ödül almış.

 

ESKİ ÇARŞI

Safranbolu’nun kent merkezi sizi çocukluğunuza veya Anadolu’nun eski günlerinden birine götürecek nitelikte. Korunarak günümüze gelmiş veya güzelce restore edilmiş güzel Safranbolu evleriyle dolu, Safranbolu sokaklarında gezerken hala eski bakırcılar ve ahşap oymacıları görmek beni gerçekten de mutlu ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

Safranı ile meşhur lokumların tadına bakarak devam ettiğimiz çarşı gezisinde taş sokaklarda devam ederken, eski bir havlucu, yemeniciler ve geçmişten bu yana hiç değişmeden çalışan bir kalay atölyesi, bakırcılar ve diğerleri. Eskiye dair tüm izleri taşımaya devam ediyor.

 

 

Kent içi gezimiz tüm keyfiyle devam ederken kahve içmek için oturduğumuz çay ocağında sohbetimize katılan bir bey amca bize Yörük Köyü’ne de gitmemizi öneriyor. Kendisini kırmayacak kadar vaktimiz olduğu için çarşı çıkışında Yörük köyüne doğru hareket ediyoruz.

 

RAŞİTLER BAĞ EVİ

Safranbolu Raşitler Bağ evinde bizleri dostları gibi karşılayıp ağırlayan Sevgili Erhan Abi ve eşine bu konuksever yaklaşımları için teşekkür ederiz. Ayrıca evin restorasyonu için gösterdikleri büyük gayret ve sabır için de tebrik etmek isteriz.

 

 

 

Safranbolu’da Zaman Süha Eren