Selçuk gezisi Güney Ege Gezimizin başlangıç noktası. Aydın’ın Selçuk ilçesi  dünyanın 1 numaralı Açık Hava Müzesi adeta. Geçmiş tarihi ve mitolojisi ile Türkiye’nin göz bebeği bir köşesi Anadolu’nun. Bursa’dan sabah hava aydınlanmadan çıktığımız bu güzel gezimizde hiç mola vermeden 4 saat gibi kısa bir sürede ulaşıyoruz Selçuk’a.

Otele yerleşip çayımızı yudumlarken Güney Ege Bölgesindeki ilk rotamız olan Selçuk ve çevresinde gezi noktalarımızı gözden geçiriyoruz.

Seçuk Kalesi (Ayasuluk Kalesi)
İsa Bey Camii
Artemis Tapınağı
Efes Antik Kenti
Yedi Uyurlar Mağarası
Meryem Ana Müzesi
Pamucak Plajı
Şirince Köyü
SELÇUK KALESİ (AYASULUK KALESİ)

Selçuk kent merkezinin hemen batısındaki tepede yer alan kalenin tarihi oldukça eski. M.Ö. 2 bin öncesinde yapıldığı bilinen surların oldukça eski bir tarihi var. Efes öncesi Neolitik dönem yerleşimlerinin Ayasuluk tepesi ve civarında yapılan kazı buluntularından anlaşıldığına göre burada ilk yerleşimin izleri 8 bin yıl önce başlıyor. Surların ve yerleşimin tarihi hakkında Hitit yazılarından anlaşıldığı üzere Arzawa Kralllığının merkezi Apasas buranın bilinen ilk ismi de denilebilir. Hellenistik dönem Roma ve Bizans dönemini yaşayan kalenin içinde yer alan St Jean bazilikası meşhur Roma İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmış Selçuklu ve Osmanlı döneminde bu bazilika kalenin sarnıçlarından birine dönüştürülmüştür.

Yunan halkı yaşadığı uzunca bir süre söylenen Efes aslında yerli Anadolu halkından oluşan ve sonrasında İyon göçleri ile kalabalıklaşan bir kasabadan başka bir şey değildi. Selçuk kalesi ve çevresinde kazı çalışmalarında ortaya çıkan yeni veriler buradaki yerleşim ve dönemleri hakkında her geçen gün daha fazla veri ortaya koymakta.

Kalenin surlarını gezdikten sonra hemen ön kısmında yer alan geniş panaromik alandan güzel fotoğraflar çekmek için ve dinlenmek için duruyoruz. Tepeden güney yönüne baktığımızda İsabey Camii ve onun hemen solunda kalan Artemis’in izlerini görmek mümkün.

 

Yerli hakla birleşen İyonlar’ın kenti kısa sürede ele geçirdiğine dair izler bulunmuş. Pers’lerin meşhur işgalinden sonra kent Bülbül dağı ve Panayır Dağı arasındaki bölgeye taşınmış. Efes yeni yerleşim yerinde Anadolu’nun belki de en hızlı gelişen kentlerinden biri olmuş. Tabi bunun en büyük nedenlerinden biri olarak Hristiyanlık için kentin önemli bir konuma gelmesi bunu en çok hızlandıran etken olmuş. Hristiyanların kendi tarihine göre Yuhanna’nın Meryem ile birlikte kente gelmesi ve St. Paulos’un bu kente gelmesi hristiyan alemi için bu kenti farklı bir konuma taşımış. Hatta bazı Hristiyan betiklerde burasını Tanrı’nın ikinci kenti olarak belirten betiklere de rastlanmıştır.

       

Hal böyle olunca kalabalık ve mimari açıdan her geçen gün zenginleşen bir kent haline gelmiş Selçuk, Efes ve çevresi.

Selçuk Kalesi düz ovada sanki bir tümülüs tepesine kurulmuş gibi adeta.