İtalya Gezimiz trenle Avrupa gezimizin 7 günlük kısmını oluşturuyor. Viyana’dan bindiğimiz tren yaklaşık 8 saat içinde Venedik Santa Lucia tren istasyonuna ulaşıyor. Sırt çantalarımız aynı zamanda bavul gibi çekme koluna ve tekerleklere sahip. Bu nedenle yorulduğumuz anlarda çekerek götürmek bizim için oldukça kolaylık sağlıyor. Yolculukta özellikle trenle seyahat için ideal kullanıma sahipler. Biz gündüz rahatça gezmek ve gece boyunca güzel dinlenmek için yataklı vagon tercihi yaptık bu seferki yolculukta.

 

Venedik’te İki gündüz bir de gecemiz geçecek. Bu akşam otelimizde konaklayıp yarın akşamüstü Roma’ya doğru yola çıkacağız. Venedik Trenle Avrupa gezimizde 2. Durak noktamız. Konaklama için uygun fiyatlı bir otel seçtik ancak memnuniyet sınırının epeyce altında olduğu için adını burada geçirmeyeceğim. Ancak burada ticaretle uğraşan bir arkadaşımın sabah kahvaltı daveti Hotel Danieli’de olacağı için otel sadece uyumak için işimizi görmüş oluyor. Venedik yürüyerek veya Gondol ile gezilmesi gereken bir yer olduğu için iyi bir planlama ile vaktinizi daha iyi değerlendirmeniz mümkün. Burada Önemli gezi noktalarını sıralarsak elbette sayfalarca yazmak mümkün ancak bizim Venedik gezimizin Rotası alttaki sıra ile gerçekleşti.

Santa Lucia Tren İstasyonu (San Simeone Picollo)
San Stae (Chorus)
Calle Morti
Della Misericordia & Fondamenta Vin
Ponte di Rialto
S. Maria Formosa
Chiesa di San Zaccaria
Hotel Danieli
Porto Della Carta
Museo di Palazzo Ducale
Piazza San Marco
Basilica di San Marco
Civico Museo Correr
Kano ile başlayan bölüm San Marco meydanından başlayarak San Giorgio Maggiore
Basilica dei Santa Maria Della Salute
Santa Maria Del Rosario Kano ile son durak.
Kano sonrasında akşam yürüyüşünde Arsenal di Venezia dan San Marco meydanına yürüyüş.
Ertesi Gün Sabah kahvaltı sonrası gezerek dönüşümüz Calle Dose Ponte meydanından Rialto yönüne dönüş La Fenice Opera House önünden.
Chiesa di Sant Aponal yönünden Opranın olduğu San Polo meydanına geçiş.
Frari meydanı ve Basilicası (burada kısa bir kahve molası)
Scuola Grande di San Rocco müzesi ve Santa Lucia Tren İstasyonuna dönüş.
Venedik gezisi yürüme etaplarının çokluğu nedeniye yorucu ancak iyi hesapladığınızda en kısa yoldan en çok yeri kısa sürede görebileceğiniz bir yer.

YEMEKLER

Tren istasyonunda sıcak bardakta çorbanın ardından Rialto köprüsü civarında fırından yiyecek bir şeyler aldık. En uzun süreli vakit geçirdiğimiz yer olan San Marco meydanında yağmurun çok hızlı bastırması sırasında Krosan ve kahve molası verdik. Buradaki kafede fiyatların yüksek olması italyanların ilk ”Ülkemize Hoşgeldiniz” Mesajıydı. Akşam yemeği için açık büfeli aralık içinde bir restaurantta yaptık. Fiyatları en baştan sorduğumuz için daha ekonomik bir seçim oldu. Sabah kahvaltısı Hotel Danieli’nin meşhur manzarasına karşı burada yerleşik arkadaşımızın davetiyle müthiş lezzetli ve ekonomik oldu. Son olarak Frari meydanında bir kafede kahve krosan ile tamamladık.

ALIŞVERİŞ VE MAĞAZALAR

İtalya’nın en büyük gelirlerinden biri elbette yoğun turistleri. Buraya gelen turistler aynı zamanda alışveriş için de oldukça para bırakıyorlar. Bu nedenle bir çok ünlü mağazanın yanında yerel dükkanlarda oldukça yoğun ilgi altında. Bizim alışverişimiz Bir kaç buzdolabı magneti, Venedik temalı hediye kol saatleri, Murrano’nun meşhur cam biblolarından bir kaç hediye ve elbette Venedik Kanolarından hediye eşyalar. Trenle Avrupa gezimizin ikinci etabı olan Venedik gezimiz yorucu fakat oldukça keyifli olarak tamamlanıyor. Şimdi sırada 3. Etabımız İtalya’daki iknci şehir gezimiz olan Roma yer alıyor. Bu açık hava kentine ulaşmak hızlı trenle 5 saatten biraz fazla sürüyor.