Amasra gezisi Karadeniz gezimizde Safranboludan sonraki durağımız. Bartın iline bağlı deniz kenarında şirin ve sakin bir kasaba burası. Sakin bir gün geçirmek ve kentin yoğun enerjisinden uzakta kalmak için oldukça ideal. Karadeniz Gezi planımızda Amasra için 1 gece konaklama bizim için yeterli olacak. Amasra’yı güzel yapan doğal oluşumlu denize doğru yaptığı çıkıntı ve her iki yanında meydana gelen koylar. Yürüyerek her yerini rahatlıkla gezebileceğiniz Amasra’da Kalenin yer aldığı kara parçası ile Deniz Feneri’nin bulunduğu ada taş köprü ile birleşiyor. Köprü ile geçilen Büyükada diğeri ise Tavşan adası olarak adlandırılmış.

Antik dönemde Amastris olarak bilinen eski kentin izleri günümüzde tam olarak ortaya çıkmış değil. Kasaba’nın Antik kent üzerinde pek çok alanı kapladığı düşünülüyor. Yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı Amasra’da Antik dönemde çok daha kalabalık bir nüfus yaşadığı tahmin ediliyor.

ULAŞIM

İstanbul’dan 430, Ankara’dan 300 km mesafede olan Amasra Bartın’a 17 km mesafede. Safranbolu yönünden geldiğimiz için Ovacuma yolundan Bartın yönünde devam ederek geldik.

GEZİLECEK YERLERİ

Amasra Gezisi için başlangıç noktamız Amasra Kalesi. Üç yönü deniz olan yarımada üzerinde kurulu kalenin içinde bir manastır ve Kraliçe Amartris’in sarayı yer alıyor. Bir su kemerine de sahip olan Kale Bizans dönemine ait bir eser. Kalenin içerisinde Amasra Müzesi de yer alıyor. Eski dönem mezar taşlarının olduğu müze Amasra’nın geçmiş tarihi hakkında günümüze ışık tutuyor. 

Taş köprüden (Kemere Köpüsü) Büyükada’ya geçtiğinizde tepeye doğru devam ederseniz Deniz Fenerini de görebilirsiniz.

İnkum ve Çakraz;

Çakraz Amasra’ya 14 km mesafede bir sahil yerleşimi. İnkum ise Gömü  yönündeki plajı. 

Göldere Şelalesi

Kanatlı yönüne devam ettiğinizde 4 km kadar sonra şelaleye ulaşabilirsiniz. 10 metre gibi bir yükseklikten akan şelale vakit geçirmek için oldukça ideal bir yer.

Kuş Kayası Yol Anıtı

Amasra’dan Bartın yönünde devam ettiğinizde 5.km de yer alıyor.

Fatih Cami

KONAKLAMA

Amasra Gezisi için buraya gelmeden önce konaklama için bir rezervasyon yapmadık. Pansiyon, otel ve Butik otel alternatifleri olan Amasra’da Otel konaklaması yapmanız avantaj olabilir. Liman çevresinde pek çok uygun konaklama mevcut.

YEMEK

Amasra içerisinde çok fazla yemek alternatifi bulunmuyor ancak güzel balık lokantalarından biri burası için güzel bir seçim olabilir.