Asklepion Bergama kent kentin kuzeybatısında yer almaktadır. Dünyanın bilinen ilk hastanesi sayılmaktadır. Sıcak su kaynakları nedeniyle temizlik ve şifa için oldukça kullanışlı bir yerde Asklepion. Ören yeri küçük bir alan olmasına karşın uzaydan çekilen fotoğraflarda bölgenin aslında çok daha geniş olduğu hatta bugün kent içinde kalan tümülüse kadar uzandığı görülmektedir.

Ünlü hekim Galenos’un bir dönem burada olduğu Asklepion’da tedaviler ilk zamanlar temizlenme arınma ve dua üzerineydi. Ancak savaşlar, bir çok hastalığın yanı sıra çeşitli tedavi yöntemlerinin de ortaya çıkmasını sağlamıştı. Zehir panzehir ilişkisi, Mısır ülkesinden gelen tedaviler, büyücülük ve bitkisel tedavi yöntemleri zaman içerisinde teşhis ve tedavi yöntemin temelini oluşturdu. Ayrıca döneminde su ile tedavi açısından da oldukça önemlidir. Rüya, akıl hastalıkları ve suyun akustiği ile tedaviler döneminde Bergama Asklepion’unu oldukça meşhur etmişti.Topraklarımızda Galenos’un ve Bergama Asklepion gibi döneminin en büyük hastanesinin bulunması Antik eserlerimiz açısından oldukça önemlidir.

TARİHÇE

M.Ö.4yy tarihinden itibaren varolduğu bilinen Asklepion Didim Apollon tapınağındakine benzer biçimde suyun kenarında şekillenmiş yıllar içinde. Roma döneminde ve özellikle Hadrianus dönemine ait bir çok eser de Asklepion kutsal alanının yanında gelişim göstermiştir. Çeşme ile başlayan şifa merkezinin gelişimi Roma dönemi ile sütunlarla çevrili bir agora halini almış. Claudius Charaks adlı bir hayırsever buraya bir giriş kapısı da kazandırmış. 178 yılında deprem sonrası bir tadilatta gördüğü biliniyor. Tiyatro ve Kütüphane Hadrianus döneminde eklenmiş. Tiyatro 3500 kişilik. Yuvarlak ve kubbeli bölüm tapınak çok katlı bina daha ileri tarihli ve hastaların dinlenmesi için yapılmış. Ayrıca hastaların üşümemesi için arada yer alan tünel kenar kanallarından sıcak su akıtılarak tam bir ılıklık vazifesi görecek şekilde yapılmış. M.S. 5-6 yüzyıllarına kadar hizmet vermeye devam etmiş.

MİTOLOJİ

Asklepion adı Asklepios adından geliyor. Asklepios Anadoluda Apollon’nun Koronis’ten olma çocuğu. Koronis ve Apollon hikayesini burada uzun uzadıya anlatmasakta Koronis ölmeden önce karnından oğlu Asklepios’u çıkarıp Chrion’a teslim ediyor. Sağlık konusunda uzmanlaşan Asklepios sağlık tanrısı olarak nam salıyor.

Hellenistik dönemin pek çok eser kattığı alanda Kütüphane, galerili bir avlu ve tiyatrosu ile tam bir sağlık kompleksine dönüşmüştür. Fizyoterapi, kutsal sudan içme, çamur ve su banyoları, açlık kürleri, şifalı otlar ve kremler başlıca tedavi yöntemlerini oluşturmuş.

MÜZE

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00
Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00
Kış Açılış Saati: 08:00
Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati: 17:00 Müzenin tatil günü yok ancak dini bayramlarımızın 1. günü saat 13.00’a kadar müze kapalı. Müzekart ile yılda iki kez, müzekart plus ile sınırsız ve müze kartsız 20 TL giriş ücreti var.
Asklepion o mistik ve huzurlu havasını hala devam ettiriyor. Tiyatronun karşısında çeşmede elinizi yüzünüzü yıkayıp rüzgara yüzünüzü dönüp gözlerinizi kapattığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ülkemizin en önemli gelir kaynağı bacasız fabrika Turizm için sahip çıkmamız gereken önemli yerlerden biri Asklepion. Sahip çıkabilmek diğer kuşaklara bırakabilmek dileği ile.