Çobankaya Piknik Alanı

Uludağ Oteller  1. Bölge Yolundan Bakacak bölgesine devam ettiğimizde 1. Oteller Gelişim Bölgesinden 3km mesafededir. Çobankaya’nın Bakacak’a mesafesi 2,5 km, Volfram Maden Ocağına 6km mesafede ancak asfalt olmayan yalnızca arazi araçlarla gidilebilecek bir yoldur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çobankaya’da Çeşme, Cami, Büfe, Kır Evleri ve Çadır kamp alanı yer almaktadır. Bölgede en çok tercih edilen mesire alanıdır. Uludağ’ın bir çok noktasında görülen kaya yığınlarının belki de en büyüğüdür Çobankaya. Adından anlaşılacağı üzere bir dönem hayvanların otlaması için geniş düzlüklere ve bitki örtüsüne sahip bir bölgedir. Kekik yoğun bölgede mis gibi koku gün boyunca keyif verir. Günümüzde Çoban veya hayvan otlatanları görmesek de bir zamanlar burada kayanın üzerine oturup hayvanların otlamasını gözleyen Çobanlar görmek belkide mümkündü. Burada bilenler için araçları çekebilecek büyüklükte manyetik bir alan mevcuttur. Eski dönemlerde ayıların uğrak mekanları arasında olan bölgede ayı ve domuz görmek eskisi kadar pek mümkün olmasa gerek. En tepedeki kayadan dürbün ile etrafı gözlemlemek de mümkün. Tepesine çıktığınızda Bakacak Televizyon istasyonunu, doğuya baktığınızda Tungsten (Wolrfam) maden yolunu ve Keşiş Tepeyi, Güneyde Cennet kaya ve 1. Gelişim bölgesi otellerini görebilirsiniz. eski Telesiyej istasyonu da buraya oldukça yakındır. Telesiyejin eşsiz manzarasını artık göremesek de vadiyi görebilmek için Sarıalan’dan yürüyüş etaplarını takip ederek de gelmek mümkün. Tabi tek başınıza asla denemeyin.

Çobankaya’daki en büyük sıkıntı burada kamp yapanların orman içinden bolca miktarda ağaç keserek ısınma ve mangal için kullanmalarıdır. Keyifle bir gün geçirebileceğiniz Bursa’nın en güzel piknik alanıdır.