SAFRANBOLU YÖRÜK KÖYÜ

Kent merkezinden epeyce uzaklaştık, Kastamonu yönünde giderken sol tarafa ayrılan yoldan girdiğim Yörük Köyü yolu daha girişten Eski ve görkemli evleri ile Safranbolu havasını bize daha iyi hissettiriyor. Sokaklarında sakince gezerken buradaki eski günleri gözümde canlandırmaya çalışıyorum. Eski evlerin bazılarında restorasyon çalışmaları var. Bir çok ev müze pansiyon olanağı sağlamak için şimdiden harekete geçmiş Yörük köyünde. Köy meydanında kahve çay ve gözleme bulacağınız Yörük kafede oturup bir şeyler atıştırdıktan sonra buradaki bir kaç evi geziyoruz.

Eğer Konaklama için Raşitler Bağ evini tercih etmek veya en azından bahçesinde bir kahve içmek için uğramak isterseniz alttaki haritadan tam yerini bulabilirsiniz.

     

    

 

   

La Diva Turca ünvanı ile anılan Devlet Sanatçısı Leyla Gencer’in doğduğu ev de bugün orjinal hali ile köyün girişinde görebilirsiniz.

Safranbolu’ya geldiyseniz 1 tam günü de Yörük köyüne ayırmak gerekir. Sabah gelip kahvaltısını yapıp çayını yudumlarken köyün o doğallık dolu kokusunu içinize çekin. Kerpiç, tuğla ve ahşapla resmedilmiş güzel evlerini sokak sokak bahçe bahçe dolaşın tadını çıkarın. Bir Safranbolu’da bu köyün evlerinde duvarlarında bahçelerinde yaşıyor.