Adrasan Koyu Antalya Kumluca yolu üzerinde Finike-Kumluca’ya varmadan önce sola tarafta ve Antalya’dan 95 km Finike’den ise 45 km mesafede yer alır. Denizden Finike çok daha kısa mesafede yer alsa ada virajlı yollar nedeni ile karadan Finike bu mesafede yer alır. Antik dönem esas alındığında coğrafi olarak Etrafında Gagae, Rhodıapolis, Corydalla, Lımyra, Olympos ve Phaselis yer alır. Bir çok araştırmacı Adrasan’da antik döneme ait bir kent bulunması gerektiğine dair yorumlarda bulunmuş ve araştırma yapmışlardır. Ancak en yakın iki antik kent olan Gagae ve Olympos arasında yer alan alanda önemli bir antik ize rastlanmamıştır.

 

 

Koyun Adrasan Köy merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 4 km’dir. Musa dağının hemen gölgesinde turizmcilerin orman yakarak tesis açmaya çalıştığı ancak şimdilik başarılı olamadıkları için sessiz sakin bir tatil yapmak isteyenler için doğa harikası bir belde olmaya devam ediyor. Burada yurtdışında tatil yapıyormuş gibi rahat ve sakin bir yapabilirsiniz. Konaklama imkanı oldukça fazla olan Adrasan’a gelmeden önce iyi bir pazarlık yapmanızda ve market alışverişinizi arabanıza hazırlamanız önerilir. Ayrıca gölgesi pek olmayan sahilinde şemsiye ihtiyacınız yüksek sıcaklarda oldukça önemli. Köy yakın olduğu için köye yakın konaklamalar da tercih edilebilir.

Gezilecek Yerler

Adrasan Deresi, aynı ismi taşıdığı koya dökülür. Arasan’a bir saat uzaklıktaki Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları tekne turlarının mutlaka uğradığı ıssız kumsallara sahip.

GAGAE ANTİK Kenti, Rhodiapolis Antik Kenti ve Gelidonya Feneri burada konakladığınız süre içinde gezebileceğiniz önemli noktalardır.

Karavan ve Çadır kampı için oldukça fazla rağbet görülmekle birlikte genellikle orta yaş ve yaşlı kişilerin daha fazla tercih ettiği görülmüştür. Her yıl artan sayıda motorlu grupların çadır kampı yaptıkları ve müzikleri ile sahile neşe kattıklarını görebilirsiniz.