AYVA Köyü

Bursa İli, Nilüfer İlçesine bağlı 30 hanelik bir köydür. Rakımı 135’tir. Köyün bulunduğu yer çukurda kalır. Arazisi Uluabat Gölü’ne manzaralıdır. Ayva Köyü’nün batı tarafında bulunan Mustafa Kemal Paşa İlçesi’ne bağlı olan Ayva Köyü, 1967 yılında Bursa Merkez İlçeye bağlanmıştır. Bursa’nın Büyükşehir olmasından sonra Nilüfer İlçesi sınırları içinde kalmıştır.
Köyde tarımsal faaliyetlerin yanında az da olsa aile işletmeciliği şeklinde hayvancılık da yapılmaktadır. Daha çok kurbanlık hayvan beslenmektedir. Her ailenin evinin önünde kümes vardır. Kümeslerde tavuk beslenmektedir. Bol yeşilli ve tepeden Uluabat Gölü’nü gören manzarasıyla güzel bir piknik yeridir.

Yeri
Bursa’nın batı kısmında, İzmir Yolu’nun sol tarafında, Uluabat Gölü’nün güneyinde, Bursa’ya 46 km, İzmir Yolu’na 15 km mesafededir.

Ayvaini mağarasına gidiş;
Bursa’yı Mustafakemalpaşa’ya bağlayan 82 km’lik eski yol, mağaranın yakınından geçer. Ayvaini’ne bu yoldan gidilebildiği gibi gölün kuzeyinden geçen Bursa- Balıkesir yolundan da gidilebilir.
Ayva köyüne gidiş;
Ayva Köyü’ne direk ulaşım aracı yoktur. Gitmek için Bursa Küçük Sanayi’deki garajdan Akçalar minibüslerine binmeniz gerekiyor. Akçalardan 5km sonra Fadıllı Köyü vardır. Ardından 5 km sonra ise Ayva Köyü’ne ulaşırsınız.

Ankara yönünden gelenler için;
İlk önce Eskişehir- Bursa istikametine geçip, sonra da bu yolu takip ederek Bozüyük, İnegöl istikametinden Bursa çevreyoluna doğru güzergah değiştirip, oradan Bursa- Karacabey istikametine çıkılacaktır. Bu yolu takip edip, 20 km ileriden sola dönüp, Başköy-Akçalar ve Fadıllı köylerinden geçtikten hemen sonra önünüze bir köprü çıkacaktır. Bu köprüden sonra sola dönüp( bu yerden sonra köyün tabelası vardır) 5 km kadar sonra tekrar sola döndükten sonra aşağı doğru bir eğim vardır. İşte bursa Ayva Köyü’dür.
İzmir yönünden gelenler için;
İlk önce Balıkesir-Bursa istikametine geçilir. Sonra bu yolu takip ederek Susurluk, M. Kemal Paşa ve Karacabey ilçelerinden geçip; Karacabey-Bursa yolunun 30. Km’sinden sonra sağa dönüp, Başköy, Akçalar ve Fadıllı köylerinden geçtikten hemen sonra önünüze bir köprü çıkacaktır. Bu köprüden sonra da sola dönüp( tabela vardır burada), 5km sonra tekrar sola döndükten sonra aşağı doğru bir eğim vardır. Burası Ayva Köyü’dür.