GÖLYAZI

Gölyazı Bursa’nın batısında İzmir yolu üzerinde 30.km’de bulunan Apolyont gölü (şimdiki adı Uluabat gölü) kenarında yer alır. Nilüfer ilçesine bağlı köy gölün içerisindeki bir ada ve hemen kenarında köprü ile bağlı göl kıyısındaki Antik kent üzerine kuruludur. Ryndacum olarak bilinen antik kent hakkında çok detaylı bilgiye sahip değiliz. Bunun nedenleri Antik kentin köyün evleri ve yaşam alanının altında kalmış olması, diğer ikincisi kazı yapılabilecek alanlarda ve tümülüslerde kayda değer kazı çalışmasının olmayışıdır.  Köyün antik kent üzerinde kurulu olması nedeni ile pek çok antik eser ve yapı bugün belirginliğini yitirmiştir.

Gölyazı bugün eski evleri, dar ve taş döşeli yolları, yaz kış farklı panoraması, tekne turları ve gün batımı ile pek çok misafiri ağırlayan turistik bir yer. Özellikle İstanbul ve Bursa’dan fotoğraf çekmek, sakin bir gün geçirmek için pek çok kişi hafta sonları Gölyazı’ya akın ediyor. Butik Otel, Lokanta ve restaurantlar kahvaltı kafeleri, balık evleri ve gözleme tezgahları gelen misafirler için pek çok alternatif de yer alıyor.

 

Köy meydanında bulunan çay bahçesinde hafta sonları yer bulabilmek neredeyse mümkün değil. Ellerinde fotoğraf makineleri ile Çınar ağacının altında çaylarını yudumlayarak sakince sohbetlerini yapan misafirlerin yanı sıra  ada etrafında yürüyüş yaparak köyün keyfini çıkaranları görmek de mümkün.

 

ULUABAT (APOLYONT) GÖLÜ

Daha önceleri adı Apolyont olan gölün adı Uluabat olarak değiştirilmiştir. Ancak gölün isminin Apolyont konulmasının nedeni Gölyazı köyünün altında bulunan Antik kent ve hemen yanında yer alan Apollon tapınağı nedeni ile bu isim verilmiştir. Anadolu’nun pek çok yerinde bulunan Apollon tapınaklarından biri de Bursa’da Gölyazı’da bulunmaktaydı. Bugün göl sularının yükselmesi ile sular altında bulunan yapılar halen izlerini taşıyor. Gölyazı çevresinde Tapınak, Tiyatro, Kale surları, Kilise, 2 adet büyük Tümülüs Tepeciği ve antik döneme ait pek çok eser yer alıyor.

Uluabat Gölü dünyada 38 gölün listelendiği yaşayan göller projesi kapsamında yer almaktadır. Bunun başlıca nedenleri bitki ve hayvan varlığı, göç yolları üzerinde kuş barınağı olması ve arkeolojik varlıktır. Uluabat gölü

 

Göl çevresinde Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Ayvaini mağarası bulunuyor. Nilüfer, Kemalpaşa ve Karacabey ilçelerinin tam ortasında yer alan göl, tarım, hayvancılık ve balıkçılık için oldukça önemli.

Eskikaraağaç Köyü ise Leylek Köyü olarak biliniyor ve Gölün ortasına yakın hakim bir bölgede yer alıyor. Eskikarağaç köyünde Bilgi-Belge, Ziyaretçi merkezi ve kuş gözlem noktaları yer alıyor. Hatta köyün merkezinde büyük bir kuş gözlem kulesi de yer alıyor. Her yıl Mayıs ayında Eskikarağaç köyünde Leylek Festivali yapılmakta. Uluabat köyünde ise Nilüfer Çiçeği tarlaları ve göç dönemlerinde yoğun biçimde kuş kolonilerini görmeniz mümkün.