GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Bu ne kalabalık böyle 1 km’lik yolu gitmek bu kadar mı zor olur? Otobüsler kuyrukta arabalar kuyrukta motosikletliler, bisikletliler, sırt çantalı yaya ordusu. Kapadokya da kim varsa ikindi çayına buraya gelmiş olmalı. Dik ve taşlı yolun hemen sağında bulunan müzenin otoparkına aracımızı park ediyoruz. Hemen girişinde dondurma, tost, deveyle fotoğraf gibi aksiyonları atladıktan sonra Göreme Açık Hava Müzesine giriyoruz.

 

 

 

Akşam Gün batımına (Red Valley) Kırmızı Vadinin tepe noktasına giden yola gidene kadar Göreme’de vakit geçiriyoruz. Müze aslında bölgenin Hristiyanlık döneminde merkezi hale gelen önemli kiliselerinin olduğu noktaya kurulmuş. Oldukça düzenli ve temiz bir müze girişi de çıkışı da kuyruk haline gelmiş. Ücretsiz müze kartlarımızı gururla gösterdikten sonra düzenli yeşillendirilmiş güzel bir yoldan yukarı doğru çıkıyoruz.

Kapadokya’nın kalbi neresi sorusunun cevabı Göreme olmalı. Nevşehir’e 10 km mesafede yer alan Göreme Avanos, Ürgüp ve Nevşehir arasında yer alır. Eski isimleri Korama, Maccan, Mattiana, Avcılar’dır. 6. yy’da yer alan bazı belgelerdeki bilgilere göre Korama ismiyle anılır. Belgelerde Aziz Hieron’dan ve onunla birlikte Malatya’da ölen 30 arkadaşından bahsedilir. Hireon’un öldükten sonra kesilen elinin Korama’da yaşayan annesine getirilidiğinden bahseden belge bunun dayanak noktasıdır. Ayrıca Tokalı kilisede Hieron için yapılmış bir tasvir de belgeyi doğrular niteliktedir. Göreme (Korama) Roma hakimiyet döneminde bir nekropol görevi görmüştür.

Göreme Açık Hava Müzesi konum olarak iki önemli Vadinin ortasında sayılır. Kızıl vadi ile Güvercinlik vadisi arasında kalan müze bölümü aslında Kiliseler topluluğu olarak da adlandırılabilir. Hal böyle olunca bu kadar yabancı turisti burada bolca görmemizin görsel bir nedeninin yanında dinsel bir tarafı olduğu da net biçimde ortaya çıkıyor.

Bu kadar çok kilisenin yapılmış olması burayı döneminde oldukça fazla ticari ve dini merkez haline getirildiği sonucunu çıkartıyor. İki büyük din Anadolu Selçuklu Devletinin kurulması ile bu topraklarda yaşanır olmuş ve yeni kiliseler yerine camiler alarak her iki dine ait eserler bugünlere ulaşmış.

Göreme Otelleri konaklama açısından oldukça zengin. Eğlence mekanları ve kafelerin yanı  sıra marketler ve lokantalar da isteklere cevap verir nitelikte. Balon ile seyahat için umarım uygun fiyatlı bir yer bulursunuz.