ÇAVUŞİN

Burası tüm Kapadokya bölgesinde olduğu gibi Hristiyan dönemine ait fazlaca izler taşıyan bir bölge. 5 kiliseye ev sahipliği yapan yerin bazı kısımları harabelik bir duruma gelmiş. Burası fazlaca yerleşim olması nedeniyle bölgeden biraz kopuk görünüyor. Vaftizci Yahya adına yapılan kilise bölgeye hakim bir konumda. Çavuşin konum olarak oldukça iyi bir noktada Avanos, Göreme ve Zelve’nin orta noktası gibi ve yüksek tepesinden gözetleme için de iyi bir konumda.

Çavuşin Kilise bölgesinden sonra deniz kumu güzelliğinde bir yola giriyoruz. Önce Red Valley yani Kızıl Vadiyi gezmeye karar veriyoruz.

KIZIL VADİ

Kızıl vadi fotoğraf severlerin ve tracking yapmak isteyenlerin yoğun olarak tercih ettiği bir yer. Araçla kum nedeniyle belirli bir noktaya kadar gidilebiliyor. Fazlasına gitmeye çalışmayın sağda solda pek çok araç kuma batmış durumda. Sert zemininin bittiği yerden sonrasında yürüyerek devam etmeniz gerek. Vadide yürüyüş parkurları için yönlendirme tabelaları var.

Ana vadi Orta Hisar yönüne gidiyor. Solda kalan bölüm Zelve Açık Hava müzesinin arka sırtlarına kadar uzanıyor. Muhteşem panoraması tüm Avrupalı turistlerin ve Japonların buraya akın etme nedenini açıklar nitelikte. Yürüyüş parkuru üzerinde bir kaç mağaraya rastlamak mümkün. Bu vadi aynı zamanda sabah balonların ilk uğrak yerlerinden biri.