Paşabağları ve Aziz Simeon Hücresi

Zelve Vadisinden sonra Avanos Yolu üzerinde 2 km daha devam edince sol tarafta Paşabağları Vadisine geliyoruz. Önceleri Rahipler Vadisi olarak bilinen bu yerin günümüzdeki adı Paşabağları’dır.

Kapadokya bölgesinde her vadinin peri baca oluşumu birbirinden farklılık gösteriyor. Paşabağları peri bacaları da kendine has bir yapıya sahip. Çok gövdeli ve çok başlı olarak nitelendirilen bu bacalar içlerine oyulan pek çok odacıklar sayesinde uzun süre kullanımda kalmış. Önceleri rahipler tarafından tercih edilen bu peri bacalarından birinde Aziz Simeon adına bir şapel ve inizva odası yer alıyor.

İçinde ocak oturma ve yatma alanları içeren bu yapıların kendilerine has ve su girmeyecek biçimde oyulmuş pencereleri de bulunuyor.

 

 

 

Aziz Simeon

5. yy.’da Halep dolaylarında yaşayan Simeon etrafta mucizeleri olan biri olarak tanınmaya başlayınca rahatsız olmuş ve yüksek bir yere çıkarak az miktarda yiyecekle yaşamına devam etmiş. Onun buraya gelip gelmediği tam bilinmese de müritleri ve sonraki takipçileri de onun bu münzevi yaşam tarzını burada hazır buldukları yüksek peri bacalarında devam ettirmişler.

Paşabağları Göreme ve Avanos arasında yer alan oldukça güzel manzaraya sahip bölgeler arasında. Yaklaşık 1 saatten fazla kaldığımız bu yerde yüksek tepelere çıkarak sıradışı fotoğraflar çekmeniz de mümkün.