İznik Elmalı Cami İznik’in Elmalı köyünde yer alıyor. Hafta sonları Bursa ve çevresinde yolculuk yapmak ve gezmek isteyenler için tarihi, turistik ve doğa alanları açısından pek çok yer bulunuyor. İznik ilçesi de tüm bunlar açısından oldukça zengin. İznik’in tarihsel açıdan zengin kent merkezinin yanı sıra köyleri de oldukça fazla güzellikler barındırıyor. Bu köylerden biri de yeşil doğası geniş ve yüksek rakımlı yaylasının yanı sıra çivisiz cami olarak ün yapmış Elmalı Camisinin  bulunduğu Elmalı Köyü.

ULAŞIM

Elmalı’ya farklı yollardan ulaşmak mümkün. İznik’ten Sansarak köyü üzerinden gidilen yol ilk alternatifiniz olmalı. Bu yol aynı zamanda yürüyerek gitmek isteyenler için de en uygun yol.

Eğer Orhangazi yönünden geldiyseniz Elbeyli köyüne girip tepeye doğru devam eden yolu takip ederseniz bu yol da sizi Elmalı’ya ulaştıracaktır.

Yaklaşık 30 km olan yol 1 saat kadar sürebilir.

ELMALI CAMİ

1884 yılında çivi kullanılmadan yapılan cami geçme tekniği yapılmış. Günümüzde depremler ve haşerelere rağmen hala ayakta duruyor.

Elmalı köyü sadece ahşap camisi ile bilinen bir yer değil. Aynı zamanda Karadeniz yaylalarını aratmayacak mükemmel bir yaylaya sahip. Gün boyu temiz havası ile piknik yapabileceğiniz bu yaylaya hayran kalacaksınız.

 

 

 

 

 

İznik Elmalı Cami Bursa Cami ve Türbeler listesinde de yer almaktadır.