Düden Şelalesi Düdenbaşı  Antalya merkezde yakınlarında yer alır. Şelalenin olduğu yeri Düden Başı olarak adlandırmak daha doğru olacaktır. Çünkü internet aramalarında karşınıza sonuç olarak Lara Plajı’ına yakın olan şelale sonuçları gelebilir. Ancak Düdenbaşı Şelalesi için çok farklı bir noktaya gitmeniz gerekecek. Varsak Karşıyaka yönüne devam ederek Düdenbaşına ulaşabilirsiniz. Yukarı Düden olarak da bilinir. Düden Çayının denize döküldüğü noktaya yakın olan diğer şelale Karpuz Şelalesi‘dir. Aşağı Düden olarak da bilinir. yeşillik alanı ile serin ve sakin bir hafta sonu için oldukça doğru bir gezi noktası olabilir.

Düden kelimesi anlam olarak kayalar arasında zaman içinde oluşmuş derin boşluklara akar suyun veya göllerin hızlı akıntılar halinde dökülmesi ile oluşur. Genellikle çabuk eriyen kireç taşı yapıdaki kayaçların eriyerek kayalıklar arasında derin boşluklar oluşturması en genel rastlanılan Düden örneğidir.

Suyun ilk ana kaynağı Kırkgöz denilen bir noktadır. Kırkgöz gölünün pek çok farklı çıkış kaynağı ile beslendiği mağaralar ile bağlantısı olduğu söylenmektedir.

 

 

 

 

 


Düden Şelalesi Düdenbaşı