KALKAN (KALAMAİKİ)

Kalkan Gezilecek Yerler ; Patara’dan ayrıldıktan 10 km doğu yönünde devam edince Kalkan’a geldik. 1920’li yıllarda balıkçı kasabası olan liman sakin tatil beldesi olarak Türkiye’nin betonlaşmadan kalmış beldelerinden biri. Açılmış imar ile apartman plajına döneceğini açıkça hissettiren kent yabancı ziyaretçilerin gözdesi halinde. Özgün kalmış Akdeniz ruhunu görmek ve yaşamak isteyenlerin son hali çok değişmeden bir kaç sene içinde burayı görmelerini tavsiye ederim. Kalkan oldukça temiz ve düzenli bir yer olmasının yanı sıra balık yemek için de ideal yerlerden birisi olabilir.

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı belde Türkiye’nin en iyi plajları ve deniz suyuna sahip yerlerin önünde yer almakta. Tarihçi Heredot berrak gökyüzü ve temiz havası nedeniyle olsa gerek Yıldızlara en yakın yer diyerek buradan bahseder. Yaz aylarında Mayıs ayından itibaren bölge İngiliz akınına uğramaktadır.

ÖREN YERİ VE ANTİK KENTLER

Fethiye Yolu Üzerinde Letoon, Xanthos, Tlos, Saklı Vadi Kalkan’a yakın yerler Kalkan sınırları içinde ise Patara Antik Liman Kenti ve Bezirgan köyü yakınlarında Pirha Antik kenti yer almaktadır.

Pirha kalıntıları köyden 20 dakikalık bir mesafededir. Kent 850 metre rakımda kurulmuş günümüze bir çok rölyef heykel ve lahit ulaşmıştır. Antalya müzesinde buradan çıkan bir çok eser yer alır. Kaya mezarlarının denize doğru oluşu dikkat çekicidir.

PLAJLARI

Antik kenti de içinde barındıran Patara Plajı 18 km uzunlukta ve Carettalara ev sahipliği yapmaktadır. Kaputaş Plajı ise benim Türkiye’nin en iyi plajı olarak gördüğüm dünyaca ünlü bir plajıdır.

KONAKLAMA

Kalkan’da konaklama için otel ve pansiyonların yanı sıra Villa kiralama oldukça yaygındır. Eşsiz sabah ve akşam manzaraları ile sıcak gündüzleri ile Kalkan’da güzel bir akşamı da mutlaka geçirmenizi tavsiye ederim. Bezirgan ve Sarıbelen de yeni yeni oluşmaya başlayan konaklama alternatifleri daha uygun fiyatlarla sunuluyor. Bezirgan köyü 17 km mesafede yer alıyor.

YEME & İÇME

Marina’ya yakın bölgelerde Restaurantlar yer alsa da daha uygun fiyatlar için çok yakında yer alan kaş ilçesinde yemek biraz daha ucuza mal olabilir.

ALIŞVERİŞ

Kalkan küçük bir yer olsa da kendi çapında bir çarşısı mevcut. Genellikle İngiliz turistlere yönelik ürünler ve fiyatlar dikkatimizi çekse de hatıra amaçlı bir şeyler bulmanız da mümkün.