KSANTOS ÖREN YERİ

Kaş yönünde devam eden yolculuğumuzda acelemiz de olmadığı için olabildiği kadar fazla yere uğramaya gayret ediyoruz. Fethiye’de geçirdiğimiz keyif dolu günlerden sonra biraz daha içerilere Kaş-Kalkan bölgesine doğru devam ediyoruz. Saklı Kentten çıktıktan sonra Likya bölgesine ait antik kentlerimizden olan Xanthos Antik Kentini ziyaret ediyoruz.

Ksantos’un tarihini yazsak buraya sığmayacağı kesin elbette. Antalya’ya bağlı Kınık köyüne bağlı Ksantos Likya birliğinin önemli kentlerinden biri. Kentin geçmişi acılar ve yıkımlarla dolu. Ancak gerçek Anadolu tarihine sahip bu yer her yıl binlerce Turiste geçmişten ışık tutmaya devam ediyor. Ksantos M.Ö. 546 yılında Harpagos’un işgal etmesi üzerine hemen orduyu karşılamak üzere yiğitleri gönderir. Bu büyük orduyu yavaşlatmadıklarını anlayan Ksantos’lular Eşlerini ve çocuklarını kentin surları içinde ateşe vererek surların dışında çarpışmak için çıkarlar. Harpagos yıkık ve hiç yaşayanı kalmamış bu kenti ele geçirmiş olurlar. Bu destansı olaydan sağ kurtulanlar ise ticaret veya farklı amaçlarla kentin dışında olanlardır.

İskender döneminde Ksantos’un kaderi benzer şekilde devam ettiği söylense de yazılı kayıtlar net değildir. Ancak İskender’le ilgili anlatılan başka bir olay da mevcuttur. İskender bölgede iken gelecekle ilgili bir işaretin ortaya çıktığı söylenir. Sözüm ona Ksantosa yakın bir su kaynağı kabarır ve üzerinde arkaik yazıyla Pers imparatorluğunun Yunanlılar tarafından kaldırılacağı yazan Bronz bir tableti dışarı atar.

Kentin Makus kaderi 5 asır sonra yine yakasına yapışır. Bu defa da Brutus (Akrabası Sezar’ı bıçaklayan) kuşatma altına alır burayı kent yine teslim olmak istemez ve ateşe verirler tekrar. Kentte bebeği ile birlikte kendini yakan bir anneyi görünce Brutus yaptıkları için ağladığından bahsedilir.

Likya devletine başkentlik yapan Xsantos likya birliğinde en fazla oy hakkına sahip kentlerden biriydi aynı zamanda. Kaya ve Lahit mezarları yanı sıra erken döneme ait olduğu bilinen Akropolis dikkat çekicidir. Elbette biri alıp götürmese olmazdı 1840 yılında ingiliz Fellow kıymetli ne varsa alıp götürmüştür. işin kötüsü Mısır da dahil olmak üzere pek çok ülke geçmişe ait eserlere önem verip muazzam para döküyorlar. Geçmişe ait bir iz bulmak, geçmişte kimlerin nasıl yaşadığı ve hangi bilgiye sahip olduğunu araştırmak gibi bir gayret var. Ancak medeniyetin beşiği veya bereketli hilal dedikleri Anadolu’da tarih yeterince aydınlatılmıyor.

  

    

 

Xanthos Antik kentindeki bu güzel saatlerden sonra dünyada sadece 10 tane bulunduğu söylenen Caretta Caretta plajlarının en önemlilerinden biri olan Patara Kumsalına ve Patara Antik kentine yönleniyoruz.

Altta Google earth linki ile Xanthos antik bölgesinin tepeden görünüşünü bulabilirsiniz.

Xanthos Antik Alanı