Finike Antalya Fethiye sahil yolu üzerinde ve Antalya’ya 120 km mesafede yer alır. Batı Antalya Gezisinde sıradaki önemli gezi noktamız olan Finike’ye ulaşıyoruz. Finike Kemer-Kaş Yolu olan D400 Karayolunun 75.km’sinde yer alıyor. Portakalı ile ünlü beldenin Kumluca girişinden itibaren portakal bahçeleri bizi karşılıyor. Hem Kemer’e hem Kaş’a Hem de Elmalı’ya 75 km mesafesi olan Finike tam ortada yer alıyor.

Finike Kumluca’ya yakın olmakla beraber daha az bir kalabalığa sahip. Konaklama için çok fazla alternatif yok. Ancak olanların fiyatları cebinizi yakmayacak işletmeler. Finike Likya birliğinde önemli bir bölge ve birkaç antik kenti vaktiniz de varsa görmeniz mümkün.

Finike eski adı ile Limyra portakal bahçeleri ile dolu bu ova Washington portakalı gelene kadar Türkiye’nin portakal ve narenciye üretiminde gözdesiydi. Limyra eski dönemden bu yana iki önemli nehirin arasında yer aldığı için oldukça bereketli bir bölgedir. yaşgöz olarak bilinen Arykandos ve Alakır çayıdır.

LIMYRA

Limyra Antik Kenti Beldeye girdikten sonra Yuvalar Köyüne devam ettiğinizde karşınıza çıkıyor. Finike-Elmalı yönünde ilerlerken 6.km sağa dönüşü bulursanız birkaç dakika içinde buraya ulaşmanız mümkün. Salıksu Mahallesinde yer alam Limyra’nın büyük bölümü evlerin altında, bahçelerin içinde kalmış durumda. Bir çok antik alan da sulak veya bataklık içerisinde yer alıyor.

TARİHİ

Likya dilinde Zemuri olarak bilinen kentin bilinen ilk kralı M.Ö.4.yy döneminde yaşamış olan Perikle‘dir. Perikle’nin Arykanda ile birlikte Likya birliği için çok mücadele ettiği biliniyor. Ancak dönemin Pers Satraplarının işgal dönemi olması şartları oldukça zor hale getirmiş.

Karya‘daki Mausollos gibi Likya’yı yönetenler de bağımsızlık girişiminde bulunmuşlardı. İskender’in kısa süren şanlı ve güzel dönemi sonrasında Mısır’ın hakimiyetine giren bölge Phaselis’te olduğu gibi Rodos baskınlarından bıkmış ve Roma’nın himayesine girmiştir M.Ö. 167.

Ören yerinin büyük bölümü başta da söylediğimiz gibi mahallenin içerisinde kalmış durumda. Düzgün bir kazı yapılmamış ve tamamı neredeyse defineciler tarafından harap edilmiş vaziyette. Eski bir kral lahdinin bahçelerin arasından geçerken yalak olarak kullanılması ise tamamen şok edici bir durumdu.

Tiyatro kayalığın alt ucunda yer alıyor ve Rhodiapolisli Oprmoas tarafından yaptırılmış. Tiyatronun doğusunda Ksntabura‘nın mezarı yer alıyor. Limyra  gezmesi oldukça keyifli ve yorucu bir yer. Tiyatro’nun karşısında sağda yer alan Gaius Caesar’ın Kenopath‘ı yer alıyor. Anadolu’da çok sevilen bu komutan’ın külleri Roma’ya götürülmüş olsa da adına burada konuk mezarı yapılmıştı.

 

Limra Tiyatro

Mısır kralı Ptolomaios II’nin anısına yapılan tholos kare planlı bir podyum üzerinde yer alıyor. Dairesel planlanmış iyon tarzı düzenlemiş sütunlar tapınak kesimi tepede konik bir çatıyla örtülmüş. Yapıda tanrısallaştırılmış bir kralın anısına yapılmış. Podyumda yer alan süslemelerde barok tarzı süslemeler dikkat çekici. Saçaklardaki aslan figürleri Belevi Mousellionu ile çok benzer yapıda oluşu tarihsel bir sonuç verir nitelikte. Alan aslında oldukça geniş ve tepe ile entegre bir ovaya iniş söz konusu. Yukarıdan bakınca Hamam, kilise psikoposluk sarayı ve ve doğu bölümündeki bektaşi tekkesini görmek mümkün. Finike Antik kentleri Likya birliğinin önemli üyeleleriydi.

YUVALAR

Akropolis’in eski yerleşim dönemleri daha ziyade tepeye yakın yükseltilerde görünüyor. Mezar anıtları ‘Yuvalar’ isminin kaynağı nitelikte bu kaya yükseltiler üzerinde yer alıyor. Elbette en önemli mezar anıtı Prikles’e ait olan. Heroon veya Mausoleion olarak kabul edebileceğimiz mezar anıtı Antik kentten oldukça yukarıda ve tepenin batısında yer alıyor. Tiyatro’dan buraya ulaşmak oldukça zor bir tırmanışı gerektiriyor. Patikayı kullanarak yukarı çıktığınızda neredeyse tamamı tahrip edilmiş anıtın kalıntıları sizi bekliyor. 18m2 lik bir platform üzerinde yerleştirilmiş 45 cm civarındaki masif kayadan yapılmış bir kaide, kaidenin kenralarında ise yerlerinde korunmuş orthostatlar yer almakta. Yıkıntıdan kurtarılmış pek çok önemli mimari bölüm ise eğer halen çalınmadıysa biraz daha arkada bir depoda korumada olması gerekir.

Limyra daha detaylı bir araştırma yapılırsa pek çok önemli bilgiye ulaşabileceğimiz önemli bir antik kentimiz. Özellikle erken dönem tarihinde oldukça fazla bilgiye sahip bu kentimizden umarız daha iyi faydalanırız.

Lymra

 

 

Uzunca bir süre alışverişimiz olan Tiyatro’nun batısında Portakal bahçesinde bal üretimi yapan Abdurrahman amcayı da yad etmeden geçmeyeceğim. Kısa süren pazarlıktan sonra uzun uzun demli çaylarını içerken yaptığım sohbetler hala gözümün önünde.

Limyra

 

Finike

Gezilecek Yerler

Bu alanın güneyindeki düzlükte ise Roma ve Bizans  dönemlerine ait kalıntılara rastlanır. Gökbük Kanyonu, ismini taşıdığı köyün içerisinde bulunur. Yenice Köyüne 1,5 km uzaklıkta olan kent 3 bölümden oluşan Gagai’dir. Halka şeklinde kuşatma duvarı, bu gün sadece çukuru görülmektedir. Korydalla, kalıntıları arasında su kemeri ve duvar parçalarını görebilirsiniz. Rhodiapolis, Hellenistik devir kulesi, sarnıçlar, ve nekropolis görülebilen kalıntılarıdır. Arykanda, kuzeyinde 1100 m yüksekliğinde oldukça dik Şahinkaya ile önündeki ormanlık alan arasında yaklaşık yarım km2’lik alana yayılan bir yamaç kentidir.

Finike’de Neler Yapılır

Finike’nin denizi su sporları yapmak için oldukça uygun. Su kayağı, dalış, jet ski gibi su sporlarını Finike’de keyifle yapabilirsiniz.

Yemek ve Konaklama

Daha fazla alternatif Kumluca’da bulunsa da yemek için merkezde alternatifler bulmak mümkün. Finike’de  bütçenize ve nasıl istediğinize göre bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır . Oteller sahil kesiminde toplanmıştır. Çadır ve karavanla konaklama imkanları da tercih edenler için  mevcut.

Finike’den Kumluca’ya bakış.
Finike Liman
Finike