AYVALIK &SARIMSAKLI & CUNDA

Edremit Körfezinin güney ucunda Ayvalık, Cunda ve Sarımsaklı bölgesi çam ve zeytin ağaçları ile kaplı tepeleri ve 22 adanın olduğu Ege bölgesinin en sevilen tatil bölgelerinden biridir. Yaz aylarında denizi ve eğlence mekanlarıyla oldukça rağbet gören bölgede Turizm’in yanı sıra tarım, hayvancılık, balıkçılık ve üzüm yetiştiriciliği yanı sıra güney dağlık bölgelerde fıstık ve arıcılıkta gelir kaynakları arasındadır.

 

GEZİLECEK YERLER

Ayvalık ve çevresi özellikle hafta sonları Turist akınına uğrayan bir belde. İlçede turistik mekanların yanı sıra tur gezileri de ön plana çıkıyor. Son zamanlarda özellikle Cunda adası yerleşim açısından çok daha fazla tercih ediliyor.

HAMİDİYE CAMİİ

Sultan Abdulhamid tarafından yaptırılan camii 19.yy ait bir eser. Kare planlı cami kesme taştan yapılmıştır. Dört sütunlu bir son cemaat yeri ve tuğla bir kubbesi bulunmaktadır.

SARIMSAKLI PLAJI

Ayvalık merkeze 8 km mesafede yer alan plaj güney yönünde 7km boyunca uzanır. Plajın hemen arkasında yer alan yerleşim bölgelerinde onlarca konaklama tesisi yanı sıra deniz ürünleri lokantaları ve kahvaltı salonları bulabilirisiniz.

ÇAMLIK

İlçe merkezine 3 km mesafede yer alan Çamlık tatilcilerin özellikle akşamüstü serinlemek ve piknik için tercih ettikleri bir alan. Çamlık’ta lokanta, konaklama tesisleri, kamp alanı ve tenis kortu yer alıyor.

ŞEYTAN SOFRASI

Adını yuvarlak sofra benzettikleri tepeden alıyor. Mitolojik yeterli bir dayanağı olmasa da buradaki bir kayadaki dev ayak izi şeytanın ayak izi olduğu söylencesi burayı popüler kılmış. Adı her ne olursa olsun güzel bir akşam güneşi izlemek için epeyce kalabalık bir trafiğe katlanmak gerekecek.

CUNDA ADASI VE ÇEVRESİ 

Cunda Adası Ayvalık merkeze 1 km mesafede. 22 irili ufaklı ada grubunun her yerinde yerleşim yok. Cunda Adası yazımızda Alibey adası Cunda hakkında detaylar ve resimleri görebilirsiniz.

ALTINOVA MAHALLESİ

İlçe merkezine İzmir yönünde 13 km mesafede olan Altınova’da tertemiz sahiller ve Madra çayı yönünde piknik alanları yer alıyor.

 

Şeytan Sofrasında gün batımı

 

Şeytan Sofrasında akşam oluyor
Cunda Çarşı