PAMUKKALE

Pamukkale Türkiye’nin en önemli turizm varlıkları arasında yer almakta. Hierapolis antik kenti ile içi içe olan Pamukkale Travertenleri binlerce yıl boyunca bölgedeki su kaynaklarından akan suyun kimyasal bir reaksiyon sonucu beyazlatması sonucunda oluşmuştur.

TRAVERTENLER NEDEN BEYAZ?

Travertenler çok çeşitli nedenlere ve ortamdan kaynaklı, kimyasal bir reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir katılaşma işlemidir. Pamukkale termal su kaynağını oluşturan jeolojik nedenler oldukça geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bölgede sıcaklıkları 30-120 C derece arasında değişen 20’ye yakın sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Termal nitelikteki su kaynaktan çıktıktan sonra, 300 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelir ve buradan travertenlere dökülmektedir.

Kaynaktan çıkan ve içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun, havadaki oksijen ile karşılaşması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit ayrılarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve bugün gördüğümüz traverten oluşumu meydana gelmektedir. Çökelti ilk etapta yumuşak bir haldedir. Reaksiyon  Ca(HCO3)+O2 = CaCO3+CO2+CO+H2O şeklindedir. Daha sonra giderek sertleşen ve havuzcukları beyazlatan sebep Termal Kaynağın getirdiği Hidro Karbonatlı yapıdır.

Müze içerisinde termal suda yüzmek için özel bir alan ayrılmıştır. Fiyatı oldukça yüksek olsa da havuzda boş yer bulmak da oldukça zordur. Özellikle yabancı turistlerin gözdesi bu havuzlardaki anyonik ve katyonik veriler için havuz kenarlarında tabelalar yer almakta.

 

ULAŞIM

Pamukkale Hierapolis Antik kentine ulaşım için Denizli’ye trenle ve kara yolu ile ulaşım mümkün. Uçak yolu ile gelecekler için Çardak ilçesindeki havaalanına uçuşlar mümkün. Denizli konumu itibari ile oldukça önemli bir noktada. İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesişim yolu olması nedeni ile ticaret ve ulaşım açısından oldukça avantaja sahip.

Pamukkale Nerededir?  Pamukkale Denizli ilinde Denizli merkeze 20 km mesafede ve kentin kuzeyinde yer alır. Çökelez Dağı güneyinde ve Çal ilçesinde yer alır.

KONAKLAMA

Pamukkale ve Hierapolis antik kenti çevresinde oldukça fazla ve termal özellikte otel ve diğer konaklama imkanları mevcut. 20 km mesafedeki Denizli kent merkezinde de Otel ve pansiyon konaklama imkanı bulmak mümkün.

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Denizli Akköy yolu ile ulaşılabildiği gibi, Sarayköy’e ayrılan bir yol ile Karahayıt üzerinden ulaşmak da mümkün. Pergamon kralı ll.Eumenes tarafından kurulduğu söylenen kent 17 yılında meydana gelen büyük bir depremde yıkıldığı biliniyor.

Hierapolis’in ‘Kutsal Şehir’ anlamına geldiği söylense de bir diğer bilgi Pergamon Kralı II. Eumenes tarafından Begama’nın söylencelik atası Telephus‘un Annesi olan Hiera için kurulduğu da söylenir. Kentin Kutsal Kent yakıştırması ise binlerce yıldır şifa dağıtan Kalsiyum oksitli sıcak suları. M.Ö. 190 yılında kurulan kent M.Ö. 188 yılında Apameia anlaşması ile Pergamon krallığının bir bucağı olduğu kesinleşti. M.S. 17 yılındaki büyük depremde ağır hasar alan kentte İmparator Tiberius imar gerçekleştirdi.Sıcak su kaynakları ile bilinen kent 2. ve 3. Yüzyıllarda gelişimi devam etmiştir. Roma dönemine ait pek çok eser Hierapolis’e verilen önemi bugün bile görmek mümkündür. Hz İsa havarilerinden olduğu söylenen Philippos‘un anıt mezarı (martyrion) kentin yukarı kısmında Çal dağının eteklerindedir. Oldukça geniş bir sahada olan kentte kazı çalışmaları yavaş olsa da devam etmektedir. Tiyatro Kentin en önemli noktasında ve mutlaka görülmesi gerekir. Sahne kabartmaları eşsizdir. Kabartmalarda Anadolu’nun en önemli tanrısı olan Apollon‘un yanı sıra kardeşi Artemis‘den de bahseder.

Sütunlu galerilerle çevrili caddesi, Gladyatör dövüşlerinin de yapıldığı 10 bin kişilik tiyatrosu, hamamları ve geniş alana yayılmış Nekropolü ile Doğa Harikası Pamukkale travertenleri ile olan antik birlikteliği burada kendinizi başka bir dünyada hissetmeniz yeterli olacak.

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde.

Apollon Tapınağı Kharonium: Tiyatro önündeki düzlemde görülen 4. yüzyıla tarihli anıtsal çeşme ve ötesindeki Apollon tapınağı birliktelik oluştururlar. 3 Yüzyıldan tapınağın avlusunun sütun dizeleri sapasağlam ve yerinde duruyor. Tapınakta güney kanatta yer alan ve kükürt gazlarının çıktığı mağara ucu ise öteki dünyaya giden bir  kapı niteliğinde kutsallaştırılmış. İçeriye  canlı salınan hayvanların öldüğü söylenir.

 

 

 

MÜZE-HAMAM

Kentin sıcak su kaynaklarından yararlanılarak yapılmış olan hamam 2. yüzyıla ait. Spor yapılabilen avlu Roma yaşamının günümüze aksi gibidir. Kentin terk edildiği orta çağ boyunca kapı 5 metrelik traverten tabakası ile kaplanmış.

Müzede yeralan buluntular Aphrodisias etkili mermer yontular ve tarih öncesi buluntular sergilenir. 82 yılında yapılmış olan Dominitian Takı kenti ikiye ayıran sütunlu yolun başlangıcı niteliğindedir. Takın güneyinde yer alan tuvaletler ve anıtsal çeşme daha sonra ortaya çıkarılmıştır. Takın kuzeyinde ise kent dışı bir hamam daha yer alır. Çok sayıda anıtsal mezar lahitler, tümülüsler nekropol bölümünü oluşturur. Buradaki harabiyet mezar sevicilerin verdikleri hasarlar nedeniyle bu haldedir.