ÜRGÜP

Nevşehir’in 20 km doğusunda yer alan Ürgüp’ün eski isimleri Osiana (Assiana), Başhisar, Burgut Kalesidir. Bölgede yer alan antik ilk yerleşimin adı olan Tomissos, Damsa çayının doğusundaki Avla etekleridir. Kayseri ve Nevşehir arasında yer alan bu bölge görülmeye değer niteliktedir. Erken döneme ait pek çok av aracına rastlanan bu ilksel yaşama ait izler bölgedeki eski yaşam hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Roma dönemine ait kaya mezarlar pek çoğu tahrip edilmiş olmakla beraber günümüzde izleri görülebilir. Bizans ve öncesi dönemde dini merkez olan Ürgüp bir dönem de piskoposluk merkezi olmuş. Selçuklu için çok önemli olan  Ürgüp askeri birliklerin hazır tutulduğu ve istihbarat merkezi olarak da önemli bir yere sahipti. Niğde ve Konya gibi kentlere hakimiyet sağlayan önemli bir noktadaydı. Selçuklu dönemine ait Altıkapılı ve Temenni Tepesi türbeleri görülecek yerleri arasında yer alır. Temenni Tepesinde yer alan iki türbeden birinin 1268 yılında Vecihi Paşa tarafından yaptırılan Kılıçarslan Türbesi olarak bilinen Selçuklu Sultanı IV. Rüknettin Kılıçarslan’a ait olduğu diğer türbenin ise Selçuklu Sultanı III: Alaaddin Keykubat’a ait olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bunlarla ilgili kesin bilgiye ulaşılmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şemsettin Sami’nin 1888-1900 yıllarında yazdığı eserinde Ürgüp’te 70 cami 5 kilise ve 11 Kütüphane olduğu belirtilmiştir.

Üç Güzellerden hemen sonra otelimizin de olduğu Ürgüp merkeze ulaşıyoruz. İster yaz aylarında isterse kış aylarında gelin Ürgüp’ün, Kapadokya’nın farklı bir çekimi var. Kendinizi buraya ait hissediyor ve ayrılmak istemiyorsunuz bir süre sonra. Kendine has mimarisi ile uzun süre kalmak, hatta bir süre de olsa yaşamak istiyorsunuz.

Akşam otellerden merkeze doğru arabalarla veya yürüyerek iniyor pek çok kişi. Satıcılar ve restoranlar giderek kalabalıklaşıyor. Asmalı Konağı burada çekmeleri isabet olmuş. Hem tanıtım açısından iyi olmuş, hem de bu düzgün mimariyi tüm oteller uygulamış kendilerince. Ürgüp’te kilise yerine dönem halkının yaşadığı mağaralar olduğu için bugünde benzer şekilde yerleşim bölgesi haline gelmiş belkide. Tabi çarşı kısmı çok büyük değil ama yolun sonunda güzel bir lokanta yer alması çok güzel.

TESTİ KEBABI

Terası olan güzel bir mekan ve Testi Kebabı gayet leziz. Yöresel lezzetleri denemek de geziler sırasında keyif verici oluyor. Sunum da oldukça ilginç Testilerin içinde pişen kebap bir hostes arabası vasıtası ile masanızın yanına getiriliyor ve garson bey testinin kellesini kırıyor ve servis ediyor.

Küçük bir merkezi olan az katlı binalı Ürgüp kentin diğer ucunda yüksek katlı bianalarla dokusunu kaybetmeye başlamış aslında. Ürgüp’ün bir de güzel bir seyir noktası var. yemek sonrası dinlenmek ve güzel bir çay kahve sohbeti için bu tepeye çıkmak gerekiyor. Çıkış sırasında pek çok hediyelik eşya dükkanını gezerek buradan hatıralar da alabilirsiniz.