ÜÇ GÜZELLER SEYİR NOKTASI

Kapadokya bizim dinlenmek yerine yorulmaya geldiğimiz tatilimiz. Her an farklı bir bölgesinde buluyoruz kendimizi. Bu kadar çok yeri gezince zaman da çabuk geçiyor ve akşam olmak üzere. Konakladığımız Otel Ürgüp Otelleri bölgesinde ve güzel bir yemek için de zaman ayırmak gerek. Göreme’den Ürgüp yönünde devam ederken Kapadokya’nın simgelerinden biri haline gelmiş Üç Güzeller’i görmemek olmazdı.

Fotoğraf çektirirken yine bir turist grubu arasına dalarak rehberi dikkatle dinliyoruz. Kısaca anlattığı hikaye ise pek eski bir zaman ait.

Üç Güzellerin Antik Hikayesi

Antik dediğime bakmayın Mitolojik Üç Güzeller hikayesi ile hiç bir ilgisi yok (Paris Helen İçeren hikaye) . Bu tamamen atmasyon olduğu açık ve net ama,  anlatmasam olmaz hikayesi. Kapadokya Kralı kızını bir prens ile evlendirmek ister ancak kız bir çobana aşıktır. Gizlice evlenir çobanla ve red eder prensle evlenmeyi (Çağlar boyunca bütün prensesler çoban sevmiştir bu gün bile). Bir süre sonra çocukları olunca kral öğrenir bu gizli aşkı ve vazgeçirmek için konuşur kızıyla ancak ikna edemez bir türlü. Hikaye bu ya hiddetlenir kral.  Çobanı getirmeleri için emir verir. Prenses gizlice çobanın yanına gidip çocuğunu da alıp hep birlikte kaçmaya başlarlar. Peşlerinden gelenlerden kaçmak isterken tepenin eteklerinde sıkışıp kalıverirler ve dua ederler ellerine geçmemek için. Birden bire taşlar yerlerini alır onların ve kaybolurlar ortadan.

Türkiye’nin yurt dışı tanıtımlarında şimdiye kadar en çok kullanılan fotoğraflardan biri de Üç Güzeller noktasında çekilen fotoğraflardır. Benim aklımda Barış Manço’nun klip çektiği yer olarak kalmıştır hep ve şimdi karşımızda duruyorlar.

 

Üç Güzelleri seyrettikten ve fotoğraflarımızı çektikten sonra Ürgüp’e otelimize doğru hareket ediyoruz. Bu güzel yer için budur hikaye ama, asıl hikaye akşam Testi Kebabını nerede güzel yaptıklarını öğrenmektir gerçekte.