Vittorio Emanuele Monument

Altare Della Patria olarak da bilinen anıt Piazza Venezia yani Venedik Meydanında yer alıyor. Abideye karşıdan baktığınızda etkilenmemek mümkün değil. İtalyanın ilk kralı tarafından tüm İtalyanın birleşmesi anısına yaptırılmış. Tabi San Marinoyu bunun dışında tutmakta fayda var. Bugün İtalya sınırları içinde iki mikro devlet yer almaktadır
Angelo Zanelli mimarı olan monumentin yapılması esnasında çevredeki bir çok binanın da yıkıldığı biliniyor. Anadoluda çokça örneklerini bildiğimiz Corinth tarzı sütunlarla yapılan abidenin mermerleri bembeyaz ve uzaktan bile sizi kendine çeken bir his veriyor. Meydanın adı da burada abide öncesinde yer alan Venedik Sarayından geliyormuş.

Abidenin etrafını içini ve terasını gezmek bizim için neredeyse 3 saati buluyor. Burayı yarım saati bulmadan gezmek de mümkün, ancak biz acele etmeden, çayını çöreğini manzarasının tadını çıkarttığımız için bizim için bu süre normal.

Abidenin iç kısmı görülmeye değer bir müze, eserler ve heykelleri görünce etkilenmemek pek de mümkün değil. Dış bölümdeki çekicilik iç bölümde meraka dönüşüyor. Ayrıca Abidenin 1. Dünya savaşında ölenler için mezarlık bölümü de var.
TARİHÇE
Vittorio Emanuel II. (1820-1878) Sardinya Kralının oğlu olarak dünyaya geldi. Sardinya Kralı olduğu dönemde İtalyada iç karışıklık ve mücadele olduğu bir dönemde birleşik İtalya hayali ile oldukça uzun soluklu bir mücadele verdi. Giuseppe Garibaldi ile karşı karşıya kalacağı düşünülürken ikisi de birbirine destek verdi. İtalyanın baş belası bölgesi Sicilyada etkili olmasa da dirlik düzeni sağlamayı başardılar. Romaya askerleri ile geldiğinde Papanın Afarozuna maruz kaldı. Ancak çok da etkilenmemiş olmalı ki Kırım Savaşı ile Rusları karşısına alan bu adam için korkacak çok fazla kimse yoktu.

TREVİ FOUNTAİN

27X50 metrelik Çeşmeden günde 80 bin m3 su aktığı biliniyor. Traverten bir cephesi, Carrara Mermer heykelleri, Resif travertenler ile tamamlanmış çeşme okyanus temasını işliyor. Nicola Salvi tarafından tasarlanmış ve Pietro Bracci tarafından yapılan çalışma Barok tarzının tavan noktası sayılır. Çeşmenin hikayesi aslında oldukça uzun soluklu yarım kalması farklı temalar dönmesinin yanı sıra işin aslına ilişkin pek çok farklı hikaye de bulunuyor. Özetle çeşmenin Poli sarayının bir duvarına yapılması öyle pek de kolay olmamış. Kente 14 mil gibi bir mesafeden geldiği söylenen suyu da oldukça ilginç bir not.