Trevi Çeşmesi Roma

Pantheondan ayrıldıktan sonra kalabalık bizi Parlemento binasının arkasına çıkarıyor. Piazza Colonna Anıtını geçtikten sonra anıtın karşısında geniş caddenin karşısında bir alışveriş merkezini dolaşıyoruz. Bu arada Marcus Antonius Aurelius Sütunu olarak da bilinen Piazza Colonna Romanın beş büyük imparatorundan beşincisi olan Marcus Aurelius Antonius adına yapılmış. Zaferlerinin yanı sıra 180 e yakın felsefi eseri savaşlarda yazması ile de meşhur bir imparatormuş.
Acele etmeden dolaştığımız Roma sokaklarında gezerken oldukça da acıkmış olduğumuz için Pizzacıdada durup domatesli peynirli pizza ve kolanın tadını çıkarıyoruz. Planımıza göre sırada Trevi çeşmesi yer alıyor.

Trevi Fountain, Üç yol çeşmesi veya Aşk Çeşmesi isimleri ile bilinen bu muhteşem eser Romada mutlaka görmeniz gereken bir nokta. Mahşeri kalabalık nedeniyle çeşmeye yaklaşmak biraz zaman alıyor. Mimari ve heykeltraşlık işinde son nokta demek iddialı bir cümle olmaz herhalde. Fotoğraf çekinmek için yüzlerce insan biribirini ezecek neredeyse.
TREVİ FOUNTAİN

27X50 metrelik Çeşmeden günde 80 bin m3 su aktığı biliniyor. Traverten bir cephesi, Carrara Mermer heykelleri, Resif travertenler ile tamamlanmış çeşme okyanus temasını işliyor. Nicola Salvi tarafından tasarlanmış ve Pietro Bracci tarafından yapılan çalışma Barok tarzının tavan noktası sayılır. Çeşmenin hikayesi aslında oldukça uzun soluklu yarım kalması farklı temalar dönmesinin yanı sıra işin aslına ilişkin pek çok farklı hikaye de bulunuyor. Özetle çeşmenin Poli sarayının bir duvarına yapılması öyle pek de kolay olmamış. Kente 14 mil gibi bir mesafeden geldiği söylenen suyu da oldukça ilginç bir not.