GEZİLECEK YERLERİ

Vatikan Müzesi, Aziz Petrus Bazilikası, Aziz Petrus Şapeli ve Sistina Bazilikası. Aziz Petrus Meydanı (St. Peter Square)

Vatikan Roma gezimizin başlangıç noktası. Roma Termini de yer alan konaklama noktamızdan bindiğimiz metrodan Ottaviano durağında iniyoruz. Bir kaç sokak sonra kalabalığı takip ederek Vatikan duvarlarına ulaşıyoruz.

TANITIM ve TARİHÇE

Vatikan yaklaşık 1000 nüfusa sahip dünyanın en küçük ülkesidir. Tamamı İsviçre vatandaşı 100 kişilik katolik olma şartı ile görev yapan askere sahiptir. İsviçre kendi bankalarını korumanın yanı sıra dünya bankasının sahibini de koruma altına almıştır böylece. Yüzölçüm olarak en küçük olsa da dünya üzerinde çok fazla etki sağlayan Vatikan, tüm Hristiyan aleminin başı olan Papa tarafından yönetilmektedir. Papa mutlak monarşinin lideri ve ruhani lider olarak Vatikan’ı yönetmektedir.

Tüm dünyadan elde ettiği bağışların yanı sıra yüzlerce gazete, radyo ve TV sahibidir. Reklam gelirlerinin yanı sıra hediyelik eşyadan da iyi para kazanmaktadır.

Aziz Petrus Kimdir? Her taraf Petrus olunca haliyle merak konusu oluyor kim bu Petrus diye? Asıl adının Simon olduğu söylenen ve Hristiyan inancında Hz.İsa’nın havarilerinden biri olan Petrus’a Hz İsa’nın Kifas olarak seslendiği bilinmekte. Kaya anlamına gelen bu kelime aynı zamanda Petrus olarak da biliniyor. Kısaca Hz. İsa’dan sonra Hristiyanların etrafında toplanıp dine sahip çıkan ve kilisenin ilk Papa’sı sayılan kimse. Aslında Roma’da falan hiç bulunmamış olan bu zat hakkında her zaman olduğu gibi Anadolu’da izler bulmak mümkün. Antakya’da İncili anlatan Petrus iconlarda elinde anahtarla görülen kimsedir. Göklerin anahtarını ona Hz İsa tarafnından verildiği biliniyor.

SAN PİETRO BAZİLİKASI

Burada yer alan en görkemli bina San Pietro, Kubbesi Roma ile özdeş hale gelmiş, mükemmel mimari ve işçiliğin başlıca örneği burası. Mikelanj’ın başladığı söylenen yapı Dalla Porta adında bir mimar tarafından tamamlanmış.

SAN PİETRO KATEDRAL TARASI

Katedralin üst kısmında seyir terası yer alıyor. Çok dar ve kalabalık bir çıkışın yanı sıra pamuk eller cebe diyor gişeci abiler. Ücretli ve meşakkatli bir çıkış sonunda en azından güzel bir manzaranın sizi bekliyor olması en azından rahatlatıcı.

VATİKAN MÜZESİ

Tarihi eskilere dayanan ve yüzlerce Papa’ya sahip Vatikan’ın oldukça geniş bir müze arşivi mevcut. Merak edenler için Müze ve binası gezmeye değer nitelikte.

SAN PETRO MEYDANI

284 sütunla çevrili bahçe katedralin iki ucunda yer alıyor. Vatikana gelen turistlerin bolca resim çektiği meydan ülkenin İtalya’ya olan sınırı aynı zamanda. Meydanın tam ortasında olmazsa olmaz Mısır mamülü bir dikiltaş yer alıyor.