Yenişehir Şemaki Evi Müzesi, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezinde yer alan müzeyi bulmak için kent meydanında yer alan kırmızı tabelayı takip etmeniz yeterli olacaktır. İran’ın Şemah kasabasından Anadolu’ya gelerek Yenişehir ilçemize yerleşmiş olan Şemaki Ailesi tarafından yapıldığı bilinen Ev tahminen 18. yüzyılın başlarında yapılmıştır. İki katlı olan evin zemin kat bölümü taşlık, sağ tarafta mutfak ve ona ait bir kiler, sol tarafında ise iki kışlık oda yer almaktadır.

Mutfak duvarı yanından ahşap oymalı  merdivenlerden üst kata çıkılır. Bahçeye yönüne bakan ön cephe revaklı ve kemerli bölümlerle dışa doğru  açılmaktadır. Eyvanlı denilen tarzdaki sofaya açılan sol tarafta  baş odası, sağ tarafta bir büyük, bir diğeri ise küçük iki odası bulunmaktadır.  Evi süsleyen nebati dokulu(Bitki işlemeleri olan)  motifli ve manzara işlenmiş  dekorlu kalem işleri 19. yüzyılda yapılmıştır. Bahçede yer aldığı söylenen hamam bugün yoktur.

   19.12.1945 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından satın alınmış ve müze olarak kullanılmıştır. Ancak zaman içinde yıpranınca 1980 yılından sonra onarılarak 07.09.1991 tarihinde Şemaki Ailesinin evi kullandığı şekilde tefrişi yapılarak ziyarete açılmıştır. Bugün Bursa’da diğer müzeler ile birlikte Müze gezi listenizde Yenişehir Şemaki Evi Müzesi de olması eski dönem yapılarını ve işlemelerini merak edenler için keyifli bir gezi olacaktır.