DEMRE (KALE)

Demre Gezilecek Yerler arasında Batı Antalya bölgesinde yerli yabancı pek çok turistin mutlaka uğradığı bir belde. Myra Antik kentinin ve tüm dünyada Noel Baba olarak bilinen Santa Claus, yani Saint Nicholas  adlı azizin mezarının burada olması, Kuş Cenneti ve daha pek çok yeri ile Batı Antalya bölgesinde Demre Gezilecek Yerler arasında yer alıyor.

ULAŞIM

Antalya Fethiye yönünden gelenler için Finike-Demre arası 30 km, Kaş-Kalkan yönünden gelenler için Kaş-Demre arası 45 km mesafede.

KONAKLAMA

Demre merkezinde birkaç pansiyon ve otel bulunuyor. Ancak Kaş konaklama açısından daha zengin bir bölge. Günübirlik olarak gelebilir ve iyi bir planlama ile Demre Gezilecek Yerler listenizi tamamlayabilirsiniz. Kamp yapmak isteyenler için Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra Andriake Kamp alanı mevcut.

DEMRE GEZİLECEK YERLER

MYRA ANTİK KENTİ

Lykia birliğinin 6 oya sahip 3 kentinden biridir Myra. Kelime kökü olarak Yunanca yaygın olarak kullanılam mür ile ilişkilendirilmiştir. Ancak gerçekte böyle olduğu konusu belirsizdir.  M.Ö. 1. yy öncesine ait çok fazla yazıt bulunamamıştır. Belkide tahribat nedeniyle olsa da kentin 5. yy sonrasında oldukça önemli olduğu ortaya konulmuş. Sedef otu ile ilgili bazı bilgilere rastlanmıştır.

M.Ö. 42 yılında Brutus komutanı Lentulus Spinther’i Ksanthos’u istilasının ardından para toplamak için Myra’ya göndermiş, Myra’lılar direniş gösterince Spinther Andriake ‘de limanı kapatan zinciri kırarak kente girmişlerdir (Andriake koyu o zamanlarda Alüvyon tam kapatmadığı için gemilerin girebildiği bir koy niteliğinde idi).

Myra ile ilgili bir başka bilgi de Aziz Pauolos’un M.S. 60 yılında Roma’ya gidişinde Myra’da Andriake limanında gemi değiştirdiği kayda geçmiş. II. Theodosius 408 – 450 yılları arasında Doğu Roma’nın imparatoruydu ve Myra’yı Likya’nın başkenti olarak ilan etmiştir.

Myra antik kenti Demre kent merkezinin 1.5 km kuzeyinde yamacın altına kurulmuş bir kent. 108 metrelik dev tiyatrosu ile bölgedeki en büyük amfi tiyatrodur. Ev tipi  mezarları ile bölgedeki mezar tiplerinden farklılık gösterir. Bir mezar steli üzerinde Motros Demetrius’un kızı Philiste’yi seviyor yazısı oldukça ilgi çekicidir. Mezarların kapıları kırık olduğundan içerisi rahatlıkla görülür ancak sabah saat 10:00 öncesinde içerisi gün gibi aydınlıktır. Myra’da kuşkusuz en önemli ayrıntı Resimli Mezar’dır. Mezarın kırılmış kapısından içeri baktığınızda sağ ve solda sedir göze çarpar. Gerçek boyuta yakın 11 insan figürü kabartması oldukça önemlidir.

DEMRE KUŞ CENNETİ

Kaş yönünden geldiğinizde Stadyum tarafında yer alan Kuş Cenneti nehrin Denize döküldüğü delta bölgesinde. Pek çok kuşun uğrak yeri olan parkın girişinde Andriake Kilisesi ve kalıntılarını görebilirsiniz.

NOEL BABA MÜZESİ

Aziz Nikolas Kilisesi

APOLLONİA

Apollonia kenti Sıçak Köyünün ( Eski Adı) 90 metre yukarısında Kılınçlı olarak bilinen bölgededir. Bugün köyün adı da değişerek Kılınçlı olmuştur. Çok önemli bir kent olmasa da bağımsız bir kent olduğu bulunan sikkelerden tespit edilmiştir. Apollon Anadolu’ya ait bir isim olsa da Apollonia kullanımı kuşkusuz Yunanca bir kullanımdır. Likya dilindeki adına ilişkin net bir veri yoktur. Kentin en önemli özelliği Isında, Simena, Aperlai, Kaleüçağız’a eşit mesafede ve tam olarak merkezindedir.

KEKOVA KALEÜÇAĞIZ (TEIMUSSA)

Demre’ye Kaş Kalkan yönü üzerinden geldiyseniz önce Kekova’yı görmek isteyebilirsiniz. Boğazcık köy ayrımından Kaleüçağız – Kekova yönüne dönmeniz ve bir müddet köy yollarından devam etmeniz gerekir. Burada kısa bir balık ekmek molası verebilirsiniz. Burada Simena antik kenti ve Kekeova açıklarında tekne turu ile gezmek isteyenler için küçük bir iskele yer alıyor. Genelde Kekova gezileri Kaş veya Demre üzerinden yapıldığı için buradaki tekne sahipleri sizden talep edecekleri parayı çoğu zaman bilemiyorlar. Aynı zamanda turlardan daha az yer gezdirme gibi bir gelenekleri de var. Bu nedenle iyi pazarlık etmek ve doğru kişiye denk gelmek oldukça önemli. Kaş konaklama ile geldiyseniz günlük turlar genelde Kekova yönünde olduğundan oradan tekne ile gelmek daha avantajlı olabilir.

Kekova olarak bilinen Kale Köyü , Simena Antik Kenti, ve Üçağız’da da Teimussa Antik kenti kalıntıları mevcuttur. Dünyada bir eşini çok az bulacağınız bölge imar sorunu ile karşı karşıyadır.

TEIMUSSA

Üçağız’ın hemen doğusudur. Yerleşimin köy olduğuna işaret eden tek bir yazıt bulunmuştur. Doğuya doğru yürüdükçe mezarlar ve kalıntılar günümüz yapıları olmadığından daha görülebilir biçimde ortaya çıkar.

SIMENA ANTİK KENTİ

Tekne ile gelebileceğiniz kent Aperlai Likya birliğinin 4. kentidir. Kentin ismi yazıtlardan ortaya çıkarılmıştır. Simena Kalesi görmeniz gereken ilk önemli yapıdır. Kale içinde harika bir tiyatro sizi karşılar ve 7 oturma sırasına sahiptir. Tahmini 300 kişilik bu tiyatro kentin büyüklüğü konusunda fikir verir. Belki de burası dönemin korsanlarına karşı yapılmış ön koruma amaçlı bir kent olabilir. 25 civarında mezara ait izler bulmak mümkün olabilir anacak her geçen sayılarının azaldığı da bir gerçek. Suyun içerisinde pek çok çağa ait kalıntıları ile Simena kuşkusuz en ilgi çekici Likya kentlerinden biridir. Deniz kestaneleri unutması zor acılar bırakır.

APERLAI (Merkez Likya)

Eğer buraya tekne ile geldiyseniz muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde bir gün sizi bekliyor olacak. Buraya hızlı biçimde ulaşmanın tek yolu tekne ile ulaşımdır. Eğer Likya yolunda yürüyüş ile geldiyseniz en zorlu yürüyüş etaplarından biri sizi bekliyor olacak. Aperlai eski bir Likya kentidir. Erken döneme ait yazıtlar ve mezarlar olmasa da Likya dilinde PRL veya APR olan sikkelerin buraya ait olduğu düşünülür. Pek çok eski gezgin buraları çok önceleri keşfetmiş olsa da Bizans listelerinde Aprillae olarak geçmekte. Aperlai hemen yakınında olan Simena, Apollonia ve İsinda kentlerinin başında yer almaktadır.

Aperlai Kent Ulaşımı

Eğer tur dışında geldiyseniz ve doğruca Aperlai kentine ulaşmak isterseniz Üzüm iskelesi mevkii veya  Barak İskelesi Mevkii hareket noktanız olabilir. Kaş merkezden bilgi alarak gelmek en doğru yoldur. Aperlai’de kamp imkanı mevcuttur. Purple Ev olarak bilinen köfezin başlangıç noktası Aperlai kentinin de başlangıcıdır. Kısmen yıkık kent duvarı dikdörtgen planlı ve tepenin üst kısmından suya kadar uzanır. Tekne ile gelenler Rıhtıma ait bölümleri ve diğer antik parçaları denizin 2 metre altına kadar çıplak göz ile görebilirler. Zaman zaman dalgıçların daha derinlerde yapılara ait izleri gözlemledikleri bilinir. Eski adı ile Sıçak bugünkü adı ile Kılıç köyüne uzun bir yürüyüş gerekir. Kentin diğer Likya kentlerinden farklı olarak tiyatrosu , bilinen tanrısı ve tapınağı yoktur.