Selçuk Gezimizin ikinci adımı olan Efes Antik kenti Selçuk merkeze 3 km mesafede. İzmir’den 73 km uzakta yer alan Efes Antik Açık Hava Müzesi Türkiye’nin ortaya çıkarılmış en büyük antik alanlarından biri.

NASIL GİDİLİR

Selçuk’tan 3km mesafede olan Efes’e minibüs taksi veya özel araçla gitmek mümkün. Antik Ören yeri hava alanının 400 metre yanında yer alıyor.

Efes Antik Müzesinde 2 saaten fazla süren yürüyüşte liman kenti olarak kurulan ve toprak altında yüzlerce yıl geçiren bu kentin bir çok zenginliğini görmeniz mümkün. Efes Havaalanı Antik Ören yerine 400 mt mesafede.

EFES ARKEOLOJİ MÜZESİ

Antik döneme ait malzeme ve eserleri tüm detayları ile görebileceğiniz müze bir dönem Anadolu’nun en gözde kenti halindeydi. Efesin Tarihçesine bakıldığında antik Efes kenti’nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanmakta, Neolitik Dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri’ne kadar inmekte. Antikçağ’ın Anadolu başkenti olan ve MÖ 5.binli yıllarda gelişimi hızlanan uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır.  Efes, antik dünyanın en önemli merkezlerinden biriydi. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda, dahası zenginlik ve ticaret simgesiydi.  Çok önemli liman kentiydi burası. Roma Döneminde Asia Minor başkentliği ve Asya başkentliği yapılması Roma’nın en büyük isteğiydi.

Anadolu’nun hatta eski mitolojinin  ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, dünyanın bir dönem yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması şehrin önemini artırıyor.
Antikçağ’ın eşsiz uygarlık kenti Efes, bugün her yıl en az 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği önemli bir turizm merkezi. Antik Ören yerinde, 100 yıldan fazla bir süredir devam eden kazılar sayesinde bir yandan Efes tarihine ve Anadolu arkeolojisine yeni buluntular ve antik bilgiler ekleniyor. Kazılar sonucu açığa çıkarılan önemli yapı ve anıtlar restore edilerek ayağa kaldırılıyor ve arşivleniyor.

Efes Örenyeri’nde, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri görebilirsiniz.

MÜZE

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Açılış Saati: 08:00
15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Kapanış Saati: 18:30
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Açılış Saati: 08:00
3 Ekim / 14 Nisan
Kış Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
Yok

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
Adres     : Efes Örenyeri, Selçuk/İzmir
E-posta  : iktm35@kulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 444 68 93

Müzeler Hakkında Bilgilendirme: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Efes’in yakın tarihine bakarsak M.Ö. 10. yüzyılda liman kenti olarak kurulmuştur. Hellenistik ve Roma dönemlerinde en görkemli haline ulaştı. O dönemlerde 200 bin gibi muazzam bir nüfus ile Roma İmparatorluğunun Asya’daki başkentliğini yaptı. Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Artemis tapınağı M.Ö. 6. yüzyılda yapıldı ve maalesef bu tapınak adını tarihe yazmak isteyen Herostratos tarafından M.Ö. 356 yılında yakıldı. Restore edilmiş olsa da zamana yenik düşmekten kurtulamadı. Artemis tapınağına ait parçaları Rusya, Almanya, İngiltere, ABD yanısıra çevredki eski evlerin duvar veya bahçelerinde, Camilerde, Selçuk kalesinin bir çok bölümünde hatta İstanbul’da eski döneme ait eserlerde bulmanız mümkün. Ancak bu asla geri yapılamayacak puzzle halinde bir tarih dokusu.

Efes ören yerini gezerken çatı ile koruma altına alınmış yamaç evlerini ve döneme ait yaşayışı öğrenmeniz mümkün. Müzede Celcus Kütüphanesini, Traianus Çeşmesini, Tiyatroları, yıkılmış büyük tapınağı ve toplantı salonu havasında kurulmuş tuvaletlerini görebilirsiniz.