Pantheon Roma

Navona Meydanından hemen sonra 250 metre sokak aralarından devam ederek Pantheona gidiyoruz. Pantheonun bulunduğu sokağa girerken ilk aklıma gelen Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in Roman Holiday adlı filmindeki Pantheonda geçen sahnesi oluyor. Sokağın sonunda Pantheonun giriş bölümü ve meydandaki çeşmeyi görüyoruz.
Pantheonun hangi dönemde yapıldığı konusunda çeşitli ayrımlar olsa da Hadrianus döneminde yapıldığı veya en azından iyi bir restorasyon gördüğü yönünde. Antik Romada tüm tanrılar için tapınak anlamını içeren Pantheon döneminde Pagan tanrıları için kullanılsa da, Hristiyanlığın gelişi ile tüm pagan dönemlerde uygulanan hristiyanlaştırma akımında içeriğini ve anlamını kaybetmiştir. Kilise haline getirilen Pantheonun geniş kubbesinin tam ortasının boş olması muhteşem bir mühendislik ve mimari kullanılmıştır. Beton yapıdaki kubbesinin yanı sıra, tüm sütunları ve duvarları düşünüldüğünde belki de sağlam kalan mimarilerin içerisinde en iyisi olarak değerlendirilebilir.
43 metrelik çapa sahip kubbenin ortasında yer alan boşluktan yağmur girmediği yönünde inanışlar gerçek dışıdır. Pagan inanışların etkili olduğu dönemlerde İskenderiye, Roma gibi kentlerde pagan tanrıları için dönemin insanları çok fazla eser ortaya koymuşlar ancak Hristiyan inanış bu inanınışın izlerini neredeyse tamamını ortadan kaldırmıştır.

Pantheonun giriş kapısının karşısında yer alan meydan ise bizim gibi yürümekten yorulup ilk molasını veren turistlerle dolu. Bu güzel meydanda oturup Roma dondurması ve su ile serinlemeyi hak edecek kadar çok yürüdük aslında.