Alanya Gezilecek Yerler; Bir zamanlar zengin ticaret kentlerinden biri olan ve bir çok devlet için gözde bir kent olan Alanya günümüzde ise yerli ve yabancı turistlerin gözdesi bir belde. Halen tatil yöresi özelliğine sahip ancak nüfus ve yerleşim hızı düşünüldüğünde koca bir beton kent haline tamamen dönüşmeden görmeniz gereken önemli bir yer. Bursa’dan geldiğimiz yolculuğumuzda Alanya’ya varışımız yaklaşık 10 saati buldu. Gezerek geldiğimiz yolculuk oldukça keyifli geçti. 3 gün olarak planladığımız;

Alanya Gezilecek Yerler

ALANYA KALESİ

KALENİN TARİHİ

Kale yarımada üzerinde 250 metre yükseklikteki tepede yer alan kaleye ait ilk izler M.Ö. 2.yy’da Romalı Korsan Tryhos zamanında başlamış. Korsan faaliyetlerden rahatsızlık duyan Roma yönetimi M.Ö. 64-65 yıllarında Alanya ve bölgesini ele geçirdiler. Ancak Roma ve Anadolu uygarlıkları için oldukça uzak bir nokta olan yerleşim Büyük Selçuklu komutanı 1. Alaeddin Keykubat’ın 1217 yılında bölgede hakimiyet kurana kadar gözde bir kent olmamış. Selçuklu döneminde yapılan Kale’de Sultan Alaeddin Keykubat için İç Kale denilen bölümde Saray yapılmıştır. 83 Kule 140 Burç’a sahip Kalenin bölümleri Ehmedek, İç Kale, Adam Atacağı, Arap evliyası, Cilvarda Burnu Üstü, Tophane, Tershane ve Kızıl Kule’dir.

 

Kale’deki su gereksinimi için 400’den fazla su sarnıcı kale ve çevresinde çeşitli dönemlerde kurulmuştur. Alanya Kalesi gün içinde oldukça fazla Turist gelen yoğun bir müzedir.

Oldukça keyifli ve tamamını yürüyerek geçirdiğimiz Kale içi gezintimiz sonrasında kent merkezinde güzel bir yemeğin ardından Dim mağarasına olan yolculuğumuz başlıyor. Alanya Kalesi için detaylı yazımız için tıklayın

DAMLATAŞ MAĞARASI

Alanya merkezde Kleopatra plajının hemen başlangıcında yer alan mağara 1948 yılında Vapur iskelesi inşaatı yapımı sırasında dinamit ateşlenmesi sonucunda bulunmuş. Koruma altına alınan mağarada araştırmalar başlatılmış ve toplam uzunluğu 30 metre olarak belirlenmiştir. Mağara’nın giriş kısmından itibaren 3-40 metre kadar bir mesafe mağaraya giden geçittir. İçeride oluşmuş dikey sütunlar için yaş belirlenmesi 15 bin yıldan uzun bir süreyi gösterir. Yaz kış 22.3 derece olan ısıya sahiptir. Mutlak nem 19,6 derece %98 nispi nem oranı ile Astım Mağarası olarak da bilinmektedir. Yılın 5-6 ayında damlama devam etmektedir. Özellikle yağmurlu dönemlerde olan damlama 15 metre tavan yüksekliği olan mağarada oldukça uzun sütunların oluşmasını sağlamıştır. Bu nedenle aktifliği devam eden mağaralar arasındadır. CO2 oranı normalin üzerindedir. Alanya Gezilecek Yerler denince ilk akla gelen yerlerden biri de Damlataş Mağarasıdır.

Özellikle şifa için gelecek olanların önce doktordan rapor almaları gerekir. Mağara denize çok yakın olmasına ve tabanının deniz seviyesinin altında olmasına rağmen deniz suyu ile dolmamaktadır. Bunun nedeni mağaranın dış kalınlığının 10 metreden fazla olmasıdır.

Alanya Kalesinin yarımadasının etrafında Damlataş’ın dışında  Korsanlar Mağarası, Aşıklar Mağarası ve Fosoforlu Mağarada yer alıyor.

KLEOPATRA PLAJI

Alanya Kalesi orta kısımda düşünülürse Kalenin batısında kalan ve Alanya girişine kadar devam eden büyük halk plajıdır. Damlataş ve Kleopatra plajı yan yanadır. Mavi bayraklı plaj özellikle Alman turistlerin gözdesidir. Plaja ismini Mısır kraliçesi Kleopatra burada Marcus Antonius ile birlikte yüzdüğü için verildiği rivayet edilir. Plaj halk plajı giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiyeler için ücret alınmaktadır.

Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Gezilecek Yerler

DİM MAĞARASI

Alanya Gezilecek Yerler içinde Dim Mağarası mutlaka görülmesi gereken bir yer. Eğer mağaralar ilginizi çekiyorsa Dim çayının hemen yanıbaşında yer alan Cebireis dağının batı yamacında yer alan mağaranın uzunluğu 410 mt. Mağaranın su damlaları oldukça yoğun bir şekilde damlamaya devam etmektedir. Aktif bir mağara olup makarna ve sarkıtların yoğun olduğu bir mağaradır. 360 mt lik mesafesi ziyarete açık bölümdür. Yaz kış 18 derece olan sıcaklığı ile şifa olması için de ayrı bir ziyaretçi portföyüne de sahiptir. Mağaranın olduğu yerde dağların arasından Akdeniz manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz 150 kişilik bir restorana sahip.

Kuşbakışı Alanya Gezilecek Yerleri Google Earth üzerinde görmek için tıklayın