Bozcaada

Bozcaada Gezilecek Yerler arasında en çok aranan tatil beldelerimizden biri.  Assos Geyikli Rotasında son durak Bozcaada. Aleksandria Troas antik kentinden sonra devam ederek gelebileceğiniz Geyikli Odunluk iskelesinden her saatte Arabalı vapur ile karşıya geçmek mümkün. Geçiş yaklaşık yarım saat kadar sürüyor. Mevsime bağlı olarak sefer sıklığı değişebileceğinden kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bozcada küçük bir ada ve araç ile çok kısa sürede tüm adayı dolaşmak mümkün. Bisiklet ve motosiklet kiralamak da mümkün. Ada içinde Habelle ve Ayazma plajlarına giden minibüsler de mevcut.

Ada üzerinde başlıca geçim kaynakları Turizm, Şarap ve Üzüm üretimine yönelik tarım, balıkçılık ve az oranda hayvancılık. 37,6 km² büyüklüğündeki ada üçüncü büyük adamız. Nüfus yaklaşık olarak yerleşik 5 bin civarında. Ancak son dönemde ada üzerinde artan Turizm yatırımlarının etkisiyle nüfus biraz daha fazla. Bozcaada üzerinde birkaç yükselti dışında yüksek bir rakım yok.

Bozcada 9 küçük adaya da sahip. Çok az kişi bu adaları görmeyi tercih etse de, ada etrafında yapılan tur sırasında belki de uğramak isteyenler olabilir. Adadaki Rumların her yıl Ayazma Panayırı düzenleyerek dünyanın her yerindeki Rumlarla burada bir araya geldikleri bir buluşma günlerinde bir araya geldikleri biliniyor. Bozcada Otelleri pek çoğu Butik tarzda olmaları burada rahat bir konaklama için farklı bir sunum sağlıyorlar.

GEZİLECEK YERLER

Polente Deniz Feneri, Eskikale (Açık hava ve Etnografya Müzesi) ve Bozcaada Müzesi gezilecek yerler arasında. Antik çağdan kalma bir nekropol sahası da Antik dönem sevenler için diğer bir uğrak noktası.

BAĞ EVLERİ ve FESTİVAL

Bozcada’da üzüm yetiştiriciliği konusunda herkes tarafından bilinen bir üne sahip. Yüzlerce yıldır yapıldığı bilinen şarapçılık günümüzde bir festival ile süslenmiş durumda. Her yıl Ağustos Eylül aylarında yapılan Festival’e İstanbul ve İzmir başta olmak üzere pek çok ilden ziyaretçi gelmekte. 3 Gün süren Festival’de adanın bağcıları, işçiler ve Festivale katılan ziyaretçilerle birlikte traktör ve diğer araçlara biniyor. Bağlara ulaşan kalabalık küfelere olgunlaşmış ilk üzümler toplanıyor. Müzik ve şarkılar eşliğinde hareket eden kalabalık tam bir şenlik havası yaşıyor. Akşam konserlerle canlı tutulan Festivale konuklar genellikle hazır geliyor. Bozcaada Gezilecek Yerler arasında en çok beğeneceğiniz güzel anılar bırakacak harika bir yer.

Neredeyse tüm sokakların hareketli olduğu ada üzerinde her evin önü minik satış ofislerine dönüşüyor. Şaraplar, üzümler, reçeller ve takıların bolca satıldığı akşamları konserden gelen şarkılar neşelendiriyor.

Bozcada’da 4 büyük şarap fabrikası yer alıyor. Diğer üretimler bağ evlerinde gerçekleşiyor. Tadım ve satın alma hemen hepsinde mevcut. Bozcaada Gezilecek Yerler

 

BOZCADA SOKAKLARI

Burada eski yerleşimin olduğu kısım doğal Bozcaada evleriyle dolu. Evler rengarenk ve mutlaka her evin duvarını saran bir çiçek görmek mümkün. Arnavut kaldırımlar ve taş döşeli yollarda yürümek oldukça keyifli gelecek.

BOZCADA KALESİ

Venedik, Ceneviz, Yunan, Bizans, Osmanlı hakimiyetinde kalan Bozcaada’da kalenin ilk zamanlarına ait çok fazla bulgu yok. Ancak her döneme ait izler, ek imarlar görmek mümkün. Bozcaada Gezilecek Yerler içinde eski döneme ait eserler de mevcut. Su hendeği ile kentten ayrılan Kale, kritik önemi nedeni ile Deniz gücünü arttırmak için Fatih Sultan Mehmed Han döneminde ve II. Mahmut Han döneminde onarım ve genişletme yapılmış. Sarnıçlar kuvvetlendirilmiştir. Kalenin karşı sokağına doğru devam edince Köprülü Mehmed Paşa Camii’ne ve Alaybey Camisi karşınıza çıkıyor. Venedik’liler zamanında kalma bir kilise de Hristiyanlara hizmet veriyor.

PLAJLAR

Bozcaada Gezilecek Yerler denince ilk akla tertemiz sakin plajları geliyor elbette. Adanın her yeri denize girmek için uygun görünse de kıyıları falezler ve dik kayalıklar nedeniyle belli başlı plajlara sahip. Bunlar; Çayır, Tuzburnu, Habelle, Sulubahçe, Ayazma, Beylik, Akvaryum Plajı, Tuzburnu Plajı.

KONAKLAMA

Yüksek ücretlerin çok fazla telaffuz edildiği adamızda konaklama için uygun fiyatlı konaklamalar bulmak da bazen mümkün oluyor. Organize kamp alanı pek olmadığı için kamp yapacakların Jandarma’ya bilgi vermesi önemli bir ayrıntı. Bozcaada Otelleri konaklama için oldukça yeterli bir kapasiteye sahip. Tabi gittiğiniz dönemler Bağ Bozumu gibi festival döneminde ise erken rezervasyon önemli.