Milet Antik Müzesi Türkiye’nin sahip olduğu en önemli antik eserlerin bir arada olduğu ender müzelerimizden biridir. Antik Kentlerimizin sayıca çokluğuna karşın gerek yerli defineciler ve yurt dışı kaçakçılar eserlerin yüzde 90 gibi bir oranda kaçırdıkları halinin bu olduğunu düşününce üzülmemek de elde değil.

NASIL GİDİLİR

Milet müzesi Didime 22km mesafede, Priene Antik kentine ise 20 km mesafede yer alıyor. Milas yolundan her iki yönden gelenler için tam ortada kalıyor.

Milet Antik Müzesi
Milet Antik Kenti Gezisi, Priene Antik kentinden sonraki ören yeri alanımız. Priene’den çıktıktan 20 km sonra yolun sol tarafında Milet Antik kenti tabelasını görüyor ve hemen otopark alanına aracımızı park edip müzeye giriş yapıyoruz.

MİLET ANTİK MÜZESİ

Milet batı Anadolu’nun en büyük Helen Liman kentiymiş bir dönem. Bulunduğumuz yer tam olarak Balat Köyünün 300 metre kuzeyi. Yol boyunca antik dönemlere ait eserleri yol kenarlarında görmek mümkün. Antik kente gelmeden birkaç yüz metre önce Milet Müzesine giriş yaptık. Müze gerçekten çok kaliteli bir şekilde dizayn edilmiş. Oldukça zarif ve düzenli bir müze. Ancak müze için tek olumsuz kısım Anadolu’nun en büyük efsanevi antik kenti oldukça az sayıda esere sahip. Kaybın bu kadar büyük olması mirasın ne kadar az kaldığı konusunda fikir veriyor.

Müze Didim’den Priene’ye kadar kutsal yolda yer alan bir çok eser ve buluntuyu barındırıyor bünyesinde.